Alternativ.nu

Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: Bojan skrivet 25 apr-16 kl 16:51

Titel: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 25 apr-16 kl 16:51
Vi har en stuga som ligger på en ö i västerbotten. Ön består mest av sten och grus.
Även uppe i skogen ser det likadant ut under mossa och ris.
I generationer har komposterbart bara slängts ut i stenröset, vilket förmodligen bara gynnar gnagarna.
Nu undrar jag hur jag ska gå tillväga för att kunna odla där ute på ön? Det gör absolut ingenting om
det även resulterar i massor av blast. Tanken är ju även att det ska byggas en kompost. Vad kan vara lämpligt att odla?

Att köpa massor av säckar med jord och frakta ut finns inte med på önskelistan.
Däremot hoppas jag på mycket kompost och därmed bra jord för framtida bruk.
Vi har även ett vanligt utedass och brukar låta säckarna stå i skogen till dom är lite trevligare, vilket går ganska snabbt
då vi ströar med spån mellan besöken. Detta har vi endast använt till blomrabatter och på tomten, men det brukar
täckas med barr och liknande.

Vi har heller inget rinnande vatten, utan tar med oss i dunk. Till disk och annat använder vi havsvatten.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: tropfrog skrivet 25 apr-16 kl 18:17
Vatten tar du från takavvattningen året runt och förvarar i tillräckligt stor tank.

Mänsklig avföring rekommenderas inte för saker som skall ätas. Men man kan ju odla mycket i blomrabatterna som i sin tur ger mycket till en avföringsfri kompost. Man borde kunna lägga det på en lämplig yta där den får ligga kvar och odla ängsblommor att skörda till komposten.

Självfallet ordnar ni bra kompostbehållare för hushållsavfall som är gnagarsäker.

När ni sen samlat på er en liten hög med er första färdiga kompost så lägg den i en odlingslåda och börja i liten skala. Med era förutsättningar kan det ta lång tid att få till något bra. Kanske ni kan släpa någon säck jord varje gång ni åker dit för att påskynda?

Vad gäller växtval så gå på sådant ni gillar att äta och funkar i er växtzoon. På ett sommarställe tycker jag att man bör ha mycket bär. Jordgubbar i pallkrageodling, hallon, krusbär, vinbär osv. Sånt som mognar när man är där, så att man kan ta hand om det.

Mvh
Magnus

Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Nina W skrivet 25 apr-16 kl 18:18
Jag har ingen erfarenhet av att börja odla på jordfattiga ställen. Men det första jag kom att tänka på var lövkompost. Finns det lövträd på ön? I så fall kan du ju kratta ihop löven under dom till hösten och släpa hem i säckar. Torv är bättre än spån till dasset, blir bättre jord. Men avföring ska ligga i fyra år innan man använder den till att gödsla sånt som ska ätas. Urin är däremot inte farligt. Har du urinseparett? Blandar du urinen med 9/10 vatten så får du jättefin gödning. Lycka till.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Thomas_ skrivet 25 apr-16 kl 18:23
I en artikel för ett par år sedan i en trädgårdstidning (minns tyvärr inte vilken) så fanns ett reportage om en man som odlade alla sina grönsaker i enbart sand, med gott resultat. Enda nackdelen är ett ökat behov av bevattning.

Merparten av alla morötter i Sverige odlas av lantbruksföretag på just sandjord. Grus bör med andra ord fungera fint, men givetvis kan man höja mullhalten genom att blanda in löv och kompost.

När det gäller vattentillgången så borde det väl gå att gräva en enkel brunn på ön? Finns el så köper man en hydroforpump med tank på tex Biltema, finns inte tillgång till el så använder man hink och rep...
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Ett svart får skrivet 25 apr-16 kl 19:20
Här på västkusten rodde fiskarna och fyrvaktarna ut jord med båt till sina grönsaksland på kobbar och skär. Men jag tror de komposterade ganska stora mängder tång också, de var inte dumma på det viset. Du bör göra något liknande, även om det inte finns blåstång i bottenviken finns det kanske andra vattenväxter att ta vara på? Och hur salt är vattnet där uppe, det kanske duger till att vattna grödorna?
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Anders S skrivet 25 apr-16 kl 21:44
Svårt odlingsläge. Vill ni odla mycket får ni nog fundera på att skaffa odlingsmark på annat håll. Vill ni bara odla lite så kanske det finns möjligheter. Har ni mer mark finns det kanske lite större möjligheter.

Har ni möjlighet att ta tillvara avfall från skogen, inte bara löv utan barr, kvistar, grenar etc? Utan att skövla, men i den mån det kan fungera som landskapsvård eller skogsskötsel. Där kan ni få tag på mycket kompostmaterial, även om det tar lång tid att bryta ned.

Grus och sten innebär mycket låg förmåga att hålla vatten och näring. Att enbart ersätta den bristen med organiskt material är nog knepigt. Finns inte någonstans finkornigare material, d.v.s. sand, mo, mjäla eller lera?

Svarta fårets förslag är bra. Odling i låda kan bli en nödvändighet, men det ger ännu större behov av bevattning. Men samla regnvatten, som tropfrog skrev.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 26 apr-16 kl 16:03
Om jag skulle få för mig att gräva en brunn så dyker det upp en fråga.
Hur långt från strandkanten kan man tänkas behöva gräva för att få bra vatten? Gärna som vi även kan ha till mat och dryck.
Ju närmare strandkanten desto mindre grävning tänker jag.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Ett svart får skrivet 26 apr-16 kl 16:55
Frågan är om det ens går att gräva någon brunn, risken är att det bara är ett lager sten och grus ovanpå en bergknalle. Då kan man bli tvungen att låta borra en brunn, om det ens går att få ut en borrigg på ön. Kanske över isen på vintern?
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Thomas_ skrivet 26 apr-16 kl 17:41
Om jag skulle få för mig att gräva en brunn så dyker det upp en fråga.
Hur långt från strandkanten kan man tänkas behöva gräva för att få bra vatten? Gärna som vi även kan ha till mat och dryck.
Ju närmare strandkanten desto mindre grävning tänker jag.

Gräv så långt ifrån havsvattnet som det går. Eller hur stor är ön? 100 meter från stranden borde inte vara några problem gissar jag.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 28 apr-16 kl 14:19
Brunn går att gräva. 100 meter från stranden  ;D Det är en sommarstuga och inte en gård  ;)
Sen är väl tanken att man inte ska behöva gräva ett 6 meter djupt hål.

Frågan kvarstår. Hur långt från strandkanten kan man tänkas behöva gräva för att få bra vatten?
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Trollmor skrivet 28 apr-16 kl 14:58
Problemet med brunnar på öar är att det kan komma in bräckvatten när man börjar ta mycket vatten.  Samla regnvatten, absolut!  Försök gärna bygga tanken så att det går att "diska ur" den då och då, kanske rent av varje år.  Kolla om det går att blanda med havsvatten till mat.  (Tänk då på hygienen, förstås!  Havsvattnet är inte biologiskt dött!)

  Var mycket rädda om alla träd, de håller kvar jorden och skyddar huset mot vinden.

  Jag antar att löv m m blåser bort från ön nästan innan det hunnit nudda marken?  Även jag tänkte direkt på att samla biologiskt material på stränderna så mycket jag orkade ...  Och ta med er små hinkar med jord och kompostmaterial varje gång ni ändå åker!  Alla måner gör åt, som myggan sa, då hon kissade i havet!

  Förresten - Hade vi inte en forummedlem för några år sedan, som bodde på en grekisk ö?  Om någon kan hitta den tråden, så finns nog en del erfarenheter vid det här laget!
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: tropfrog skrivet 28 apr-16 kl 17:12
Föresten....om man skall släpa någon köpejord till ön, så tänk om och ta kogödsel på påse istället. I princip samma produkt som säckjord, men mer gödsel och mindre torv. Om man nu skall bära så strunta i utfyllnaden och gå på det väsentliga.

Mvh
Magnus
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Pean skrivet 28 apr-16 kl 19:18
Jag skulle samlat allt material jag kom över. Kolla klippet från skillnadens trädgård, kommer du bara igång att odla lite så får du mer material från blasten. Potatis ger en del blast och växer i vad som helst om det får lite jord närmast sättpotatisen. Gödsla med urin, 1 del urin 9 delar vatten. Täckodling är väldigt bra när du har ont om vatten, avdunstningen minskar, så strunta i komposten och lägg allt på hög. Bokashi är oxå bra det skyndar på nedbrytningen.
 http://blogg.land.se/skillnadens-tradgard/nu-ar-potatisen-planterad-i-tackodlingen/ (http://blogg.land.se/skillnadens-tradgard/nu-ar-potatisen-planterad-i-tackodlingen/)
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Peter81 skrivet 28 apr-16 kl 20:26
En bekant till mig använder vass till jordförbättring.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Trollmor skrivet 28 apr-16 kl 20:28
Ta då av vassen ovanför vattenytan, så överlever den bättre.  Jag tänker att nästan allt som flyter iland kan användas.

  Hur stor är förrresten er tomt, och hur stor är ön på ett ungefär?
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Gille skrivet 29 apr-16 kl 08:11
Tittat på bokashi? Ska leta efter en särskild länk åt dig...
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 29 apr-16 kl 10:27
Älskar detta forum, folk här vill verkligen hjälpa.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Gilbert skrivet 29 apr-16 kl 11:02
Sedan måste man samtidigt vara realist, allt fungerar lixom inte.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: tropfrog skrivet 29 apr-16 kl 11:51
Nä, någon enorm självförsörjarodling är väl knappast aktuell. Men att få lite fart på lite bärodling och kanske några potatisar skall väl gå? På sikt kanske lite andra rotfrukter också?

MVH
Magnus
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: MissT skrivet 29 apr-16 kl 12:55
Finns där gott om sly så kunde du fläta odlingsbäddar. Det är lätt. Där kunde du fylla på med kompost m.m. vad du får tag i. När den första är full så börjar du med nästa. http://www.365slojd.se/projects/flata-en-odlingsbadd (http://www.365slojd.se/projects/flata-en-odlingsbadd)
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: kaskelottas skrivet 29 apr-16 kl 13:36
Försök plantera in växter på ön som ger stora växtkroppar till komposten, tex lupiner.

Om du ska samla upp tång så gör det inte med traktorns lastare, den kommer aldrig sluta rosta efter det.


MVH
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Thomas_ skrivet 29 apr-16 kl 15:24
Det hade varit intressant med lite info om öns storlek. Är den 100 x 100 meter eller större? Eller mindre än så?
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Trollmor skrivet 29 apr-16 kl 20:34
Älskar detta forum, folk här vill verkligen hjälpa.
Jag också!  :D  Men berätta nu om öns storlek!
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 29 apr-16 kl 22:41
Men vilket tjat om storleken  :P

Ön är väl 60-70m bred väst till öst. Längden kanske kan vara 500m norr till söder.
Men det finns flera stugor där och alla finns på den västra sidan, varav våran är den sydligaste.
Tomtgränserna är ganska luddiga där ute, men vi har inte mer än 500m2.
Det är inga problem att odla lite utanför tomten om det sköts snyggt.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Skald skrivet 29 apr-16 kl 23:28
Storleken är väl ändå det viktiga, som flickan sa.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 30 apr-16 kl 14:08
Självklart så hittar jag inte igen det just nu, men tydligen ska det gå bra att odla i grus 0-8.
Förespråkarna hävdar dessutom att allt går bra att odla i grus, till och med bättre än i jord.
Jag tycket att det låter föga troligt, men visst en del kanske går riktigt bra.
Enligt dessa så behövs dessutom mindre vatten, men borde det inte vara tvärtom?
Jag har ju mina fördomar och ni får gärna övertyga mig om annat.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Ett svart får skrivet 30 apr-16 kl 14:11
Beroende på vilken sammansättning det är på gruset så kan det ju innehålla en del bra mineraler i alla fall. Men näring finns det inget alls, så det måste tillföras. Det måste det i princip i vanlig jord också om man vill att det skall växa bra, men i grus finns det ju inget alls.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 30 apr-16 kl 14:26
Till stora delar är de dy-botten och det kanske innehåller nog med näring.
Skulle det fungera om man blandar det med grus för att få lite dränage?
Tanken är ju att slippa ta med sig så mycket ut på ön, vi har liksom nog ändå med
familj,packning och material till byggnationer.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Ett svart får skrivet 30 apr-16 kl 14:54
Dy kan nog innehålla en del bra ämnen, den bästa odlingsjorden är ju på gammal sjöbotten. Helt klart värt att experimentera med i alla fall.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Gille skrivet 30 apr-16 kl 19:13
För att jag ska få mer jord och odlingsyta prövar jag i år att odla i höbalar. Till hösten komposteras de sedan :)
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Trollmor skrivet 30 apr-16 kl 21:53
Men vilket tjat om storleken  :P
Ja, den gör skillnad.  Men grannsämjan verkar ju god, och det är värt mycket!  :)  Men om jag var där, skulle jag vara mycket rädd om det grundvatten som finns.  Gemensamt brunnprojekt?

  Det är väl i alla fall inte läge att transportera iväg någon växtnäring eller mullämnen!  Urin skulle jag också vara rädd om, och ta reda på om det finns växter som tål att vattnas med bräckvatten.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 02 maj-16 kl 11:37
Kom att tänka på ett sätt som kanske kan fungera och genom sökningar så upptäckte jag att det heter hugelkultur.
Stockar, grenar, ris vass, barr och liknande går att få tag på. Om man sedan kombinerar detta med dy från havsbotten så kanske det kan fungera.

Några tankar om det?
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 02 maj-16 kl 11:39
För att jag ska få mer jord och odlingsyta prövar jag i år att odla i höbalar. Till hösten komposteras de sedan :)
Det lär ju fungera bra, även om det inte känns som ett alternativ för mig på ön.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 02 maj-16 kl 11:44
Ja, den gör skillnad.  Men grannsämjan verkar ju god, och det är värt mycket!  :)  Men om jag var där, skulle jag vara mycket rädd om det grundvatten som finns.  Gemensamt brunnprojekt?

  Det är väl i alla fall inte läge att transportera iväg någon växtnäring eller mullämnen!  Urin skulle jag också vara rädd om, och ta reda på om det finns växter som tål att vattnas med bräckvatten.
Grannsämjan är mycket god  :) Närmsta grannen är väldigt sällan där då dom numera bor i närheten. Nästa granne har redan en fungerande brunn. Har fått höra att det funnits en brunn hos oss tidigare, men den fylldes igen på 50-talet och finns inga spår av.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: tropfrog skrivet 02 maj-16 kl 11:58
Det lär ju fungera bra, även om det inte känns som ett alternativ för mig på ön.


Kanske inte, men värt att överväga ändå:

http://bransch.avloppsguiden.se/news/2013/11/21/ny-produkt-f%C3%B6rvandlar-halmbal-till-urinoar.html (http://bransch.avloppsguiden.se/news/2013/11/21/ny-produkt-f%C3%B6rvandlar-halmbal-till-urinoar.html)

Tar hand om avfall ni ändå har och blir finfin kompost.

MVH
Magnus
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 02 maj-16 kl 12:45
Det är alldeles för många kilo som ska i och ur båten och sedan rullas upp för backen på ön  ;)
Men annars tror jag på iden.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Gille skrivet 02 maj-16 kl 15:59
Det är alldeles för många kilo som ska i och ur båten och sedan rullas upp för backen på ön  ;)
Men annars tror jag på iden.
Behöver kanske inte vara 20 balar som jag har, utan en eller två. Kombinera olika metoder!
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Trollmor skrivet 02 maj-16 kl 19:52
Har fått höra att det funnits en brunn hos oss tidigare, men den fylldes igen på 50-talet och finns inga spår av.
Går det att få fram varför den fylldes igen?
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Ett svart får skrivet 02 maj-16 kl 20:51
Markradar, så hittar man brunnen direkt  ::)
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 02 maj-16 kl 21:06
Går det att få fram varför den fylldes igen?
Jag ska dit om någon dag för lite vårfiske, ska se om jag kan få fram något.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Gilbert skrivet 02 maj-16 kl 21:36
Är det saltvatten i brunnen är det lixom ingen mening att leta brunn heller. Det finns ju en anledning till att den fylldes igen.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Trollmor skrivet 02 maj-16 kl 23:14
Jag ska dit om någon dag för lite vårfiske, ska se om jag kan få fram något.
Då får du fiska efter både fisk och upplysningar!  ;)  Även jag tänkte på saltinträngning som möjlig orsak.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 05 maj-16 kl 22:11
Brunnen fylldes igen eftersom den inte användes längre och det fanns risk att något barn kunde skada sig. Det var dessutom en väldigt liten brun. Cementröret var av smalare modell, typ avlopp. Har även fått utpekat vart brunnen funnits. Det är inte långt från strandkanten, enda några fåtal meter. Brunnen tömdes inför säsongen och gav sedan bra vatten.
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Trollmor skrivet 06 maj-16 kl 17:00
Men då så!  Slut med släpandet på vattendunkar från fastlandet? :D
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Örnnästet skrivet 24 maj-16 kl 16:02
Satsa på rabarber! De kan växa i nästan vilken klippskreva som helst om man bara gödslar varje år med lite aska.  :D
Titel: SV: Ont om jord och vatten
Skrivet av: Bojan skrivet 04 jun-16 kl 13:37
Satsa på rabarber! De kan växa i nästan vilken klippskreva som helst om man bara gödslar varje år med lite aska.  :D
Vi har en rabarber där sedan över 10år, men den ger ingenting. Den har i.o.f fått klara sig själv i stort sätt, lite täck av gräsklipp och vattnas av det vatten som finns kvar i dunk när vi åker därifrån. Självklart så måste vi ju fylla dunkarna flera gånger under perioden vi är där och då vattnar jag alltid rabarbern med de sista litrarna. Det kommer endast 2-4 stjälkar per år som blir några få cm. I år tänker jag ta med mig lite hönsgödsel och även plantera Bondbönor och Sockerärter för gröngödsling. Aska har jag inte alls tänkt på, kanske ta lite från grillen ibland i kombination med resten. Har dock svårt att tänka mig att enbart aska skulle fungera här ute, kvävebehovet är ju ganska stort.