Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: vilma23 skrivet 20 apr-16 kl 06:57

Titel: Kycklingar som inte växt klart i äggen!?
Skrivet av: vilma23 skrivet 20 apr-16 kl 06:57
Hej! I Torsdags var det dag 21 för äggen i min äggkläckningsmaskin. Dagen innan, ( dag 20 ) kläcktes det en liten kyckling. Men sedan kom inga fler!? Några dagar senare knäckte jag ägten och det var ingen färdig kyckling i någon av dem! Bara början i nästan alla.
Dessa ägg hade jag beställt och kom med posten, ( 8 ägg ).

Vad kan ha hänt?

/ Vilma Kollberg
Titel: SV: Kycklingar som inte växt klart i äggen!?
Skrivet av: grimbart skrivet 20 apr-16 kl 09:15
Fel temperatur...strömavbrott..för mycket fuktighet så de drunknat.. smutsiga ägg så bakterier tagit sig in... eller helt enkelt skador som uppstått under frakt pga skakningar..
Titel: SV: Kycklingar som inte växt klart i äggen!?
Skrivet av: hazybabe skrivet 23 apr-16 kl 20:11
Nej vad synd Vilma! Jätte tråkigt att det blev så få som kläcktes. Som grimbart saga det finns ett rad med anledningar,  lyste du äggen under utvecklingen? Vet du om alla var befruktade? Själv har dåligt kläcknings resultat varit på grund av ägg ålder (de var köpte och luft bubbla var stor, men jag hade eget ägg med som kläcktes med toppen resultat så det var inte på grund av luft fuktighet). 
Jag har ett fint ägg klackare nu men den första jag hade klarade jag inte av att använder då den har ingen fuktighets reglering.  Det var nån ägg som drunkna men mest blev för lite luft fuktighet.


Sent from my D6503 using Tapatalk
Titel: SV: Kycklingar som inte växt klart i äggen!?
Skrivet av: vilma23 skrivet 23 apr-16 kl 22:40
Alla var befruktade förutom en.