Alternativ.nu
Övriga ämnen => Redskap, verktyg och maskiner => Ämnet startat av: DennisCA skrivet 18 apr-16 kl 09:09
-
Inte för att jag tycker jag behöver en MIG men 50 euro och ESAB är ju en svårslagen kombo... Vill inte mucka med gas så skulle förmodligen köra flusstråd isåfall.
http://www.findit.fi/sve/search/981801.htm (http://www.findit.fi/sve/search/981801.htm)
Eller om nån här i området råkar se och behöver en mig, så här är ett tips...
-
Man får kolla så slangpaketet är bra bara, om tråden kärvar är det inget kul att svetsa. Brukar vara problem på gamla migar
-
Ja jag gick ut och drog några övningssträngar med pinnsvetsen istället, mera manligt med pinnsvets ;) Tror gassvetsen kan göra i stort set samma som en mig/tig ändå så förmodligen bättre att satsa på den i längden.
-
Pinnsvetsen är bra. Ingen gas, det blir mycket billigare. Men den är svår att svetsa tunnplåt med, jag svetsade mitt avgassystem med pinne men där någonstans ligger nog gränsen.
-
Det finns en liten Esab MIG-svets som är ökänd för att ha hemskt dåliga svetsegenskaper, vet ej om det är just Miggy 125 eller om den heter något annat. Den togs fram för att kunna konkurrera i pris med italienska hobbysvetsar men vara lika robust som man förväntar sig av Esab när det gäller slangpaket, trådmatning mm, och då var de såklart tvungna att spara någon annanstans. Uppenbarligen var man lite väl snål på järn och koppar i transformatorn.