Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: Bränntorparn skrivet 13 apr-16 kl 21:15
-
Bygget av hönshuset går bra så nu gäller det att tänka på nästa steg, "rastgården"
Skulle vilja ha ståhöjd men det finns ju inga när på 2 meter eller. Var hittar man bra och höga nät?
-
http://www.hogbergaab.se/vara-produkter/nat-och-tillbehor/sexkantnat?acr=1 (http://www.hogbergaab.se/vara-produkter/nat-och-tillbehor/sexkantnat?acr=1)
-
Ett alternativ är ju att ha en finmaskigare nät nederst, så att man kan släppa ut kycklingar i gården..
Jag har ju fått komplettera med sådant när visdomen har kommit på plats...
-
Yep, putsnät (finmaskigare och stabilare) nät nertill och vanligt hönsnät överst funkar bra för mig.
Edit: bilden är kanske inte så tydlig.....
-
Här blir det en utegård med putsnät (2 liggande våder för höjdens skull). Hade tänkt 50mm gunnebostängsel först, men som hos Bösahusarn så kommer visheten smygande efter ett tag... Har kompletterat en hägnad med kycklingnät, men slipper med den här pga, eller kanske tack vare, långsamt byggande :-[ :)
Funderar allvarligt på plasttak, har plåt på ett hägn och det ger en torrare yta för dem att gå på plus att man då får ett hyfsat säkert hägn ur smittsynpunkt.
-
Jag skulle alla dagar i veckan rekommendera putsnät till allt.
mycket tåligare än hönsnät och lättare att få rakt