Alternativ.nu
Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: sjokarret skrivet 19 mar-16 kl 18:54
-
När jag var liten så brände vi alltid gammalt gräs, i diken, gamla vallar, gräsmattor mm. Är det nån som kan förklara varför detta är så bra? Eller är det inte så?
-
Jag bränner aldrig vårförne längre sedan jag varit på kurs och lärt mig att det dröjer tre år tills dessa att fältfågel kan hitta någon föda på områden som är avbrända.
Frön och insekter bränns bort
-
När det gamla torra gräset bränns bort syns det nya gräset bättre och det ser väldigt grönt och friskt ut. Denna synvilla tror jag det är som gör att folk "luntar", man tror att det skall växa bättre.
-
Man eldar för att det är roligt.Har åxå hört att det inte är nån större nytta med.Man lägger ju halm och gräs på växtbäddarna för att de ska växa bättre ::)
-
Det kan nog vara gott att bränna upp en och annan parasit som övervintrat i gräset >:D
-
Fästingar? Jag har inte sett någon ännu, jag tror de fortfarande sover nere i förnan och skulle överleva en gräsbrand
-
Redan vid 5 plusgrader blir de aktiva, det är då man tänder >:D
Men som Gottfrid skriver, man gör det för att det är kul.
-
Tack för svar. Tror dock att rolighetsförklaringen o fästingsförklaringen knappast håller. Växer det så mycket bättre?
-
Om man ser till vallar som har för mycket fjolårsgräs så är de inte bra ur foderhygiensynpunkt. Det är inte bra att rulla in det med förstaskörden.
-
Om man ser till vallar som har för mycket fjolårsgräs så är de inte bra ur foderhygiensynpunkt. Det är inte bra att rulla in det med förstaskörden.
Men om man använder marken till vall kanske man har slagit på hösten så det inte är så mycket fjolårsgräs
-
Det är nog mest för det ser snyggt ut att få bortvägt gamla. Är mest pensionärer med för mycket tid som ägnar sig åt sådana aktiviteter. På vallar ska det inte finns mycket att bränna på våren och om det gör det så spelar det knappast någon roll för sommarens skörd.
-
Det kan kortsiktigt frigöra en del näring, som annars är bunden i förnan (det torra gräset o dyl) eller går åt till att bryta ned den. På längre sikt innebär det ofta en förlust av mullämnen. Dock ät det en balans. I gamla tiders ängsbruk ingick ett försiktigt svedjande på vårarna, men inte så att man brände av allt.
Dessutom är det brandfarligt. Jag eldade av misstag upp 2 ha torrt fjolårsgräs i en beteshage när jag skulle svedja på tomten. Tänkte inte på att angränsande hage inte blivit avbetad i normal omfattning i fjol (snarare tvärtom >:D). Det blev lite brandkår och polis och sånt där vilket inte var så kul. I alla fall växte det bra där senare på våren. Denna beteshage är normalt en av de svagaste, men nu kunde djuren släppas på bete där före de andra hagarna.
-
Enligt Dr Tom Korsman på Umeå Universitet har svedjebruk och eldning bidragit till att pH är ett (1) helt steg högre än det annars skulle ha varit pga kontinuerliga försurning som pågått sedan istiden (då hade vi pH på ca 7 i vattendragen). Detta pga att askan är basisk, alkalisk. Det pH värde vi har idag i våra sötvatten är en förutsättning för att kräftor, musslor, rovfisk m.fl. skall Kunna överleva.
Vårarnas surstötar från smältvattnet anstränger populationerna hårt. Om man på något sätt skulle vilja manipulera våra vattendrag (ytterligare), då skulle det vara att elda längs diken och stränder, men kanske gradvis och varsamt.
-
Nån har varnat för att vildbin och andra pollinerande insekter som börjar få det svårt, får det ännu svårare om man bränner ihjäl dem.
-
När jag var liten brändes det mycket. Vad som sades då var att det var för att få mer och bättre bete. Det blev ju helt andra grässorter som kom fram. Men vad jag också hörde var det för få nya skott på ljung och hallon och hålla bort otidigt sly. Här i bygden fanns ljunghed när min far var liten. Ljungen måste brännas för att ge nya skott till bete. De gamla ville också hålla vildeld borta så dom ville ha bort dögräset runt husen.
-
Råkade fjutta på lite mot bättre vetande och det brann satan. :-[ Klarade det utan brandkår och polis. (:)
Det är nog inte bra om man gör det jämt men någon gång kan det vara kul att svedja.
-
Jag råkade fjutta på några tuvor också idag när jag svetsade. Sedan tog det sig i mina slitna och fransiga blåbyxor också, men då plockade jag ihop och skall fortsätta en annan dag.
-
Bränt av förnan på mina odlingslimpor. Har varit ett elände varje år (för att jag är dålig på att rensa ogräs) att slåss med gammalt gräs och det har fastnat i jordfräsen. Nu ser det rent och fint ut, om än svart, och känns lockande att gå på med fräsen på toppen av limporna. Så det har nog sina fördelar, åtminstone i att få arbetslusten att utvecklas. ;D
Det blev lite stressigt när slangkopplingen gick av vid kranen så jag inte kunde släcka i kanterna som jag tänkt mig. :o
-
Jag råkade fjutta på några tuvor också idag när jag svetsade. Sedan tog det sig i mina slitna och fransiga blåbyxor också, men då plockade jag ihop och skall fortsätta en annan dag.
Du räknar alltså med att släcka byxorna en annan dag?
-
När det gamla torra gräset bränns bort syns det nya gräset bättre och det ser väldigt grönt och friskt ut. Denna synvilla tror jag det är som gör att folk tror att det skall växa bättre.
Det gamla gräset skuggar det nya. Vilket gör att det nya växer sämre. Fotosyntesen behöver så mycket solljus som möjligt !