Alternativ.nu

Övriga ämnen => Hushåll => Ämnet startat av: JS skrivet 01 mar-16 kl 19:10

Titel: Hårdplast
Skrivet av: JS skrivet 01 mar-16 kl 19:10
Hej, behöver tips på hur jag ska göra med hårdplastskräpet. Har just nu en stor hink/balja under diskhon där vi slänger hårdplast som jag när den blir full tömmer i en sopsäck som när den i sin tur blir full körs till återvinningen.
Problemet är att hinken/baljan fylls upp alldeles för snabbt. Vi lever så plastfritt vi kan men mycket mat kommer i plastförpackningar och vi dumpstrar största delen av maten så har inget utrymme att välja bort förpackad mat.
Känns som fler borde ha det här problemet. Hur gör ni?
Titel: SV: Hårdplast
Skrivet av: Ett svart får skrivet 01 mar-16 kl 20:44
Jag gör ungefär som du. När jag ändå skall till samhället så passar jag på att ta med plast och annat till återvinningen, så det blir inget extra körande. Jag är ju i samhället varje vecka så det hinner aldrig bli ohanterliga mängder.

Om du ändå dumpstrar är det väl bara att ta med förpackningarna tillbaka nästa gång?
Titel: SV: Hårdplast
Skrivet av: JS skrivet 01 mar-16 kl 21:00
Jo den tanken har faktiskt slagit mig. Men vi har så oförskämt fina containrar här på Åland där butikerna sorterar förpackade varor i egen container. De har egentligen ingen brännbart eller plastsortering dit jag skulle kunna slänga tillbaka dem. Men det lutar nog åt att jag gör så ändå och släger dem bland den förpackade maten där jag hittat det.