Alternativ.nu
Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: controlman skrivet 22 feb-16 kl 21:46
-
Kan man köpa humleplantor i Sverige? Jag är ute efter sorten "Cascade" som anv. till ölbryggning.
Alla svar emotages tacksamt, även odlingstekniker. vet att det finns i Tyskland hos Eickerman.
-
Ingen som vet något om detta? ???
-
Ja det kan man. Finns inte den specifika växten du vill ha så brukar det gå bra att beställa genom nån större plantskola/garden center. Du kan även kolla på detta forum;
http://www.bryggforum.nu/viewtopic.php?t=17266 (http://www.bryggforum.nu/viewtopic.php?t=17266)
-
Det här kan bli ett intressant och kanske bättre alternativ till Cascade. Det blir det blir med större sannolikhet ett bättre och mera användbart resultat med tanke på de flesta tillgängliga och kommersiellt tillgängliga sorterna "utifrån" är anpassade till att odla på andra breddgrader. En del expertis anser t.o.m. att det inte ska gå att odla humle till ölbryggning på våra breddgrader men detta motsägs av de sorter som hittats av Else-Marie Strese i hennes forskning. Och så gör man också en insats i bevarandet av den genetiska mångfalden. ;)
http://www.slu.se/sv/centrumbildningar-och-projekt/programmet-for-odlad-mangfald-pom/gront-kulturarv/gront-kulturarv-sparrisvaxter/ (http://www.slu.se/sv/centrumbildningar-och-projekt/programmet-for-odlad-mangfald-pom/gront-kulturarv/gront-kulturarv-sparrisvaxter/)
http://link.springer.com/article/10.1007/s12231-014-9273-8 (http://link.springer.com/article/10.1007/s12231-014-9273-8)