Alternativ.nu
Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: Elden skrivet 20 feb-16 kl 18:05
-
Renoverar en manskapsvagn till bovagn. Funderade på vad jag ska ha som skydd ovanför diskbänken och tänkte kakel, men tänkte sen att det kanske är en dum idé om man nån gång ska flytta vagnen.. Att det då skulle spricka och sådär.. Vad tror ni? Nån som har satt kakel i vagn och kört med?
-
Sätter man bara kaklet som sig bör på dött material så borde det inte vara några problem. Eller hur mycket rör sig materialet i en vagn egentligen? Jag tänker att man bara skall undvika hörn, eller då åtminstone använda sig av mjukfog.
Inte några egna erfarenheter dock.
Mvh
Magnus
-
Det funkar om det är stabilt. .
Typ en tjock plyfa bakom som är väl skruvad och helst limmad i regelverket som helst bör vara extra förstärk med kryssstag.
Alternativet är att istället satsa på mosaik och mjukfog.
-
I ett hus på hjul är det ju alltid kritiskt med vikten, och bara det kan ju vara ett skäl att undvika kakel. Varför inte sätta upp en hård perstorpsplatta eller liknande?
-
En plexiskiva! Då kan du ha tapet, affisch, foton, beundrarbrev eller vad som helst snyggt bakom, och lätt byta look när du vill.
-
Jag satte 10x10 kakel i silikon på spånskiva i ett kök för 25 år sedan och det ser bra ut fortfarande.
Annars så tror jag det är bra att tänka på vikten. Tvåkomponentslack på en hel skiva blir snyggt och hållbart. Sjaunjas idé låter ju kul också, går ju att ha vad som helst bakom då.
-
Plexiskivan låter kul och har låg vikt. Eller varför inte en plåt av något slag som passar er inredningsstil? Koppar, rostig återanvänd, korrugerad....mässing, rostfritt...? Tätt och lätt. Också lättare att ändra den dag man vill göra om. Hammarlack kan också vara kul alternativ. Eller varför inte bara en målad skiva? Äggoljetempera blir mycket hållbart och tåligt. Billigt och miljövänligt. Då kan ni använda samma kulör/färg som på väggarna i övrigt. Ger ett lugnande intryck med färre material. Särskilt viktigt när man ska bo på liten yta. Man vill gärna se hur boet tar form. Lycka till!