Alternativ.nu
Djur => Får => Fårsjukdomar & skador => Ämnet startat av: gotlandstjej skrivet 16 apr-07 kl 06:53
-
Jag har fyra napplamm. Två är lite mindre och den ena verkade förkyld nu i morse när jag gav dem lammnäring. De har en värmelampa de kan ligga under i boxen och jag funderar på vad jag mer kan göra. De är två dagar gamla.
-
Hej
Vad exakt är det som får dig att tro att dom är "lite förkyld"?
-
En av dem är lite snorig och låter helt ynklig när han bräker. Han har inte heller ork att dricka upp allt ur flaskan, utan lämnar alltid lite i botten. Jag tror ändå att han får i sig vad han behöver i vätskeväg.
-
Låter som om Du ska kolla upp orsaken innan den lille förlorar för mycket energi. Dom har inga stora reserver i början.
-
Om dem bara är två dygn är det viktigast med råmjölk.Har du någon tacka du kan mjölka ur en deciliter el.två?Det svagaste lammet är råmjölk och värme(torrhalm)det viktigaste.Vad hände med tackan?
-
Mina napplamm växer så det knakar och de får nu i sig allt de behöver. Den ena tackan övergav sina lamm och tog en annans lammungar och de andra två var övergivna på morgonen då fårbonden kom ut. Jag skulle egentligen bara ha två flasklamm som skulle beta av det hästarna inte tar, men fick med mig fyra. Men det går bättre än jag trodde när jag fick dem.