Alternativ.nu

Övriga ämnen => Redskap, verktyg och maskiner => Ämnet startat av: Humle skrivet 22 jan-16 kl 13:01

Titel: Skära frigolit-maskin!
Skrivet av: Humle skrivet 22 jan-16 kl 13:01
Hej tycker denna ser grymt häftig ut. Borde finnas en hel del användningsområden för frigoliten man kan forma. Tips? Tankar? Ideer? Borde gå att göra väldigt fina passbitar isolering eller exakt utskurna frigolitdelar för att packetera/förvara känsliga grejer i. Gillar ej att jobba med frigolit men det finns ju mycket av den varan billigt/gratis.

! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=N2n_EbRzZ0g#)
! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=E2eKK49cCjU#)

Titel: SV: Skära frigolit-maskin!
Skrivet av: Rubensgården skrivet 22 jan-16 kl 13:50
Min far byggde något liknande på sjuttiotalet och hela familjen var engagerad i serietillverkning och försäljning av julprydnader i frigolit. Försäljningen gick inte så bra tills min bror höjde priset. Sen kunde barnen köpa säckvis med julklappar, brorsan köpte en hifi anläggning och alla trodde att mina försäldrar hade vunnit på lotto eller så.

Det var då det. Nu tycker jag frigolit är ett ganska vidrigt material som inte ligger i tiden. Får man tag på spill är det ju en annan sak.