Alternativ.nu

Bygga & Bo => Vatten och avlopp => Ämnet startat av: sneksnex skrivet 15 dec-15 kl 20:26

Titel: identifiera avloppsteknik
Skrivet av: sneksnex skrivet 15 dec-15 kl 20:26
Hej!

Hur vet man om man har en trekammar brunn eller en sluten tank? Finns det nått sätt att identifiera vilken lösning man har? Ovan mark finns bara ett rör med lock för tämning, samt ett ventilationsrör.


MVH
Titel: SV: identifiera avloppsteknik
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 15 dec-15 kl 20:34
Öppna locket och titta ner.
Är det tre rum där nära så är det en trekammarbrunn.  Eventuellt med infiltration.
Är det ett plaströr och det är liksom ett liggande rör du tittar ner i så är det antagligen en tank.
Titel: SV: identifiera avloppsteknik
Skrivet av: sneksnex skrivet 15 dec-15 kl 20:57
Hej!

Om jag tittar ner i tanken så ser jag inga "rum", nedanför öppningen kommer "inlopps" röret in. Under det ser jag vattenyta. Nån meter under vattenytan finns ett lager med slam.

Så jag antar att jag har en sluten tank. Grejen är att den verkar inte bli "full". Den verkar typ full (vattenytan är nästan uppe vid inloppsröret). Men den verkar hålla sig där. Kan det vara en sluten tank kombinerad med infiltrationsbädd eller nått sånt?

MVH
Titel: SV: identifiera avloppsteknik
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 15 dec-15 kl 21:01
Då är det en stor chans att du har en brunn med direktinfiltratration.
Och du riskerar att behöva bygga om anläggningen.
Titel: SV: identifiera avloppsteknik
Skrivet av: torbjorn skrivet 30 jan-16 kl 11:14
Jag tar mig friheten att fylla på tråden med ett liknande problem.

Jag har nyss råkat anskaffa ett hus med eget avlopp, det rör sig om en trekammarbrunn som förmodligen är installerad på 1970- eller 1980-talet.  Jag vet inte vart gråvattnet tar vägen efter trekammarbrunnen, det enda jag vet är att det är problem med avrinningen eftersom vattennivån ligger över brunnens mellanväggar. Uppenbarligen har den tidigare fastighetsägaren varit medveten om problemet eftersom jag hittade en totalt hopkletad dränkbar pump nersänkt i trekammarbrunnen, till den var en ca 20 m lång plastslang ansluten som slutade mitt på gårdsplanen.

Vad jag nu funderar på är om en 70- 80-talsinstallation av trekammarbrunn kan väntas ha infiltrationen ordnad på "modernt" sätt med fördelningsbrunnar, perforerade rör mm , eller om det är mer troligt att gråvattnet leds till en stenkista eller ut i något dike.
Titel: SV: identifiera avloppsteknik
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 30 jan-16 kl 11:25
Jag misstänker att det finns en stenkista nånnstans i närheten.
Eller sandfilter.
Titel: SV: identifiera avloppsteknik
Skrivet av: christelle skrivet 30 jan-16 kl 12:20
Vi satte en trekammarbrunn -81 tror jag och då var det ingen infiltrering utan bara typ stenkista.
Nåt år senare la vi en trapper innan trekammarbrunnen för det krävde kommunen då vi skulle sätta in vc. I samband med att vi satte trappern sattes en sjunkbrunn direkt efter trekammarbrunnen och från sjunkbrunnen två parallella perforerade infiltrationsrör på grusbädd med luftning i ändarna.