Alternativ.nu

Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Tuppen skrivet 14 apr-07 kl 00:27

Titel: Kaniner vs. höns
Skrivet av: Tuppen skrivet 14 apr-07 kl 00:27
Går det att ha kaniner tillsammans med höns eller kan man riskera bråk och sjukdomsspridning?
Titel: Re:Kaniner vs. höns
Skrivet av: Gruff skrivet 14 apr-07 kl 01:34
Uhm......hönsbajs i pälsen? Kanske? Neee.....skilj dom åt. Det är nog bäst.
Titel: Re:Kaniner vs. höns
Skrivet av: Edgar skrivet 14 apr-07 kl 13:32
Hej!

Coccidios är ju problematiskt inom båda arterna.  Därför valde jag att bara ha kaniner. Sedan har jag lärt mig att det är olika coccidios, som inte smittar mellan arterna.

Någon annan sjukdom som sprids mellan arterna har jag inte hört om.

Men, jag håller med Gruff, skilj dem åt!

Edgar
Titel: Re:Kaniner vs. höns
Skrivet av: bondelinda skrivet 14 apr-07 kl 18:53
Mjällkvalster som kaniner kan få har jag hört kommer från höns.
Titel: Re:Kaniner vs. höns
Skrivet av: Tuppen skrivet 15 apr-07 kl 03:04
Kan det vara möjligt att ha dessa i samma utrymme, men åtskilda med hönsnät eller skapar detta samma problem?
Titel: Re:Kaniner vs. höns
Skrivet av: Dollar skrivet 16 apr-07 kl 09:19
Jag har haft höns,ankor och kanin ihop hela denna vinter. Detta var för att jag hade utrymmesbrist på burar till mina hanar då det skedde ett antal tjuvparningar som resulterade i söta små hoppade bollar som blev större och könsmogna.

Iaf så satte jag in en unghane till hönsen, gick bra en tid sen var han fruktansvärt stygg med ankorna. Bytte hane och han har varit där från julen tills i förrgår. Han hade bildat sin flock tillsammans med ankorna. Tyvärr fick jag (el. gubben) avliva honom då han på ngt konstigt vis hade brutit sitt bakben.  :'( Å han var den hanen jag skulle behålla för sitt goda temperament. Han var inte rädd för ngt. Men det var kanske det som var felet. Hade honom lös ute och han följde bara med ankorna hela tiden. Dock inte för att bada, då tittade han på istället.

Men visst funkar höns och kanin ihop. Inga problem ja förutom den första då förståss.....