Behöver köpa ca 500 halmbalar på runt 20-40 kg/st, ungefärliga dimensioner 0,4 x 0,4 x 1,0 [m].
Planerar att bygga sensommaren 2017 så balarna bör torka sedan sommaren 2016 senast.
Kan inte hjälpa dig med halmbalar men vill gärna följa ditt bygge!!!!!
Därför sätter jag ett tassavtryck och hoppas att du uppdaterar!
Lycka till!
Du får nog vara beredd på att själv göra halmbalar av rundbalar med halm, för mindre halmbalar har då inte jag sett de senaste 15 åren!
Förra året köpte vi en hel lastbil med halmbalar i ungefär den dimensionen. Säljaren höll till i Tierp och det är ju inte så himla långt i från Sörmland.
Såg på youtube (tror jag) där dom byggde halmbalshus. Och även fast dom fått tag på halmbalar i rätt storlek fick dom ändå pressa och binda om dem. Dom hade gjort en enkel liten låda med en hävarm som pressade ihop balarna.
Så kanske lika bra att snickra en sådan och köpa den halm du får tag i.
Citat från: Fabrikens skrivet 09 Dec-15 kl 12:37
Förra året köpte vi en hel lastbil med halmbalar i ungefär den dimensionen. Säljaren höll till i Tierp och det är ju inte så himla långt i från Sörmland.
Det låter intressant, kan du PMa kontaktinformation?
Jag tar gärna också den kontakten.
Lägg märke till att det är över 10 år sedan det var någon aktivitet i denna tråd.
Ja, sådant kan vara lite lurigt...
Nu för tiden finns det de som pressar riktigt stora rektangulära halmbalar, för den som vill ha ett riktigt välisolerat hus ;D