Alternativ.nu

Djur => Biodling => Ämnet startat av: mison1 skrivet 22 sep-15 kl 09:35

Titel: mycket skum på honungen
Skrivet av: mison1 skrivet 22 sep-15 kl 09:35
Vi har slungat för ca 1 vecka sedan, men det bildas mycket skum på honungen. Vissa ramar var inte tillräckligt täckta, men vi kände ändå att vi borde slunga, eftersom det redan var mitten på september. Har vi fått honung med för hög vattenhalt? Är det jäsning som har startat? Har tagit bort skummet nu, som är alldeles vitt, som vispat ägg och socker. Har läst att ställa honungen varmt och bredvid en luftavfuktare och det har vi gjort nu. Tidigare stod den kallare i källaren, ca 15 grader. Vi har rört honungen varje dag, men har även läst om att man kan överröra den? Den är ganska lös fortfarande, men inte genomskinlig. Någon som har något tips?
Titel: SV: mycket skum på honungen
Skrivet av: Gilbert skrivet 22 sep-15 kl 10:41
Om vi menar samma skum så efter slungningen hamnar grovsilad honung i behållare. Låt den stå ett dygn i hyfsad varm lokal och låt vaxpartiklar och annat som passerat silen flyta upp till ytan.
Ofta används ett vanligt bakplåtspapper som fångar upp det mesta av partiklarna och skummet.
Efter finsil och ymp brukar jag inte ha några större problem, det blir alltid lite vitt på ytan på alla burkar, även de massproducerade.
Titel: SV: mycket skum på honungen
Skrivet av: christelle skrivet 22 sep-15 kl 13:03
Eller använd gladpack dvs mycket tunn plast, riv av en lagom stor bit och försök täcka hela honungsytan och dra sedan upp plasten samtidigt som du viker in honungen i den så följer det mesta av skummet med.
Jag brukar sen krama ur plasten i en burk och använda den honungen för eget bruk.