Alternativ.nu
Djur => Får => Övrigt om får => Ämnet startat av: sjokarret skrivet 23 aug-15 kl 10:16
-
Känner någon till en speciell transportvagn till får som får dras av bil? Märke? Företag? Alternativet är väl annars en täckt släpkärra?
-
Vi har en gammal vanlig hästtransporter som tar ca 10 Gotlandsfår. En axel och får dras av bil med vanligt B-kort. En gammal transporter som kostat 6.000 SEK och som jag mekat lite med och kanske lagt 1.000 SEK på förbättringar.
Fast jag har kort för betydligt större släp och har ett maximal nytt stort skåpsläp men använder det inte till fåren.
-
Vi använder också hästtransport när vi flyttar våra får. Det funkar bra och det är bra ventilation i transporten.
-
Använder en sliten V70 för dylika uppgifter på gården, köra djur eller sopor. Tro eller ej, men det får plats ca tre lamm eller två får i bakluckan.
-
Också använt hästkärra men vill ha ett bättre o smidigare alternativ. Förslag?
-
Hästtransporten har ju allt inkl ramp.
-
Ifor-Williams har djurtransporter i olika storlekar, allt från liten kärra till treaxliga tvåvåningsvagnar.
Använd denna länk, och klicka på "Boskapssläp": http://www.trailerimport.se/produkter/hastslap/ifor-williams-hasttransporter (http://www.trailerimport.se/produkter/hastslap/ifor-williams-hasttransporter)
-
Jag har bytt ett sådant mot ett riktigt skåpsläp, skulle aldrig råda någon att köpa detta släp om man bara vill transportera typ 10 får.