Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Frukt och bär => Ämnet startat av: Hyacinten skrivet 13 aug-15 kl 13:57
-
Hejåhopp!
Sneglar på mina enorma rabarber som börjar sloka lite nu så här då det närmar
sig slutet av säsongen. Lite trött på paj och saft, marmelad är jag inte så förtjust i (för sött..)
Har ni tips på vad man kan göra med dom... eller är de för gamla å träiga nu? Den är
den äldre sorten, gröna, jättesura enorma stjälkar... :-)
Tips tack!! ::)
-
chutney
-
chutney
Tänkte precis skriva det. Underbart som det är eller att blanda med creme fraiche som sås till grillat.
-
Glass :P http://www.icakuriren.se/mat-dryck/recept/rabarberglass-med-rippel/ (http://www.icakuriren.se/mat-dryck/recept/rabarberglass-med-rippel/)
Rabarbersirap http://mittkok.expressen.se/recept/rabarbersirap/ (http://mittkok.expressen.se/recept/rabarbersirap/)
-
http://www.alternativ.nu/index.php?topic=132929.0 (http://www.alternativ.nu/index.php?topic=132929.0)
-
Rabarbervin
-
Glass :P [url]http://www.icakuriren.se/mat-dryck/recept/rabarberglass-med-rippel/[/url] ([url]http://www.icakuriren.se/mat-dryck/recept/rabarberglass-med-rippel/[/url])
Rabarbersirap [url]http://mittkok.expressen.se/recept/rabarbersirap/[/url] ([url]http://mittkok.expressen.se/recept/rabarbersirap/[/url])
Tack! Sirap ska jag pröva.
-
Förvisso gammal tråd men jag vill ändå passa på att slå ett slag för att konfitera rabarber, t.ex i kycklingfett från fondkok. Blir ett syrligt och gott köttillbehör som variation till lingonen!