Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: AnnaGr skrivet 10 aug-15 kl 11:32

Titel: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: AnnaGr skrivet 10 aug-15 kl 11:32
Släppte idag ut mina 2 månaders kycklingar utanför inhägnaden. Tänkte att dom skulle få picka lite och hänga med resten av flocken. Hörde något ljud när jag var inne i huset, sprang ut....och fann en hök med en av ungtupparna i klorna. Lyckades skrämma iväg den men tuppen var illa tilltygad, så fick avliva.....även 2 andra kycklingar var borta (dom jag såklart fattat mest tycket för). Detta känns så jävla tungt! Är verkligen helt förtvivlad. Detta var mitt första gäng med kycklingar. Har fått lära mig nu den hårda vägen att man inte kan släppa ut dom...men ska det verkligen vara så...att dom inte kan gå ut tills dom är vuxna? Har dvärg kochin...

 :'( :'(
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: Vivvi88 skrivet 10 aug-15 kl 11:46
Fy vad hemskt! Det är verkligen nåt av det värsta som kan hända.
Jag kan inget annat säga än att mina kycklingar haft tur att inget rovdjur kommit förbi ännu. Men mina är korsning mellan Sussex och lohman så de är förmodligen betydligt större än dina kochin trots att de är jämngamla. Nu kommer väl också den period där alla rovdjursungar börjar jaga på egen hand då är risken större för olyckor.
Går kycklingarna ihop me resten av flocken eller är de uppdelade? Tänker kanske att de har större chans att klara sig om de vuxna hönsen finns omkring som kan hjälpas åt att hålla koll efter faror.
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: AnnaGr skrivet 10 aug-15 kl 11:55
Det var det kom kändes så konstigt, dom har gått med flocken + två överbeskyddande påfåglar sens dom kläcktes. Påfåglarna rymde för några veckor sedan så dom har fått vara i voljären med kycklingarna på dagen, så har jag släppt ut hönsen fritt om dagarna. Men på nätterna är dom alla tillsammans i stallet. Men idag tänkte jag att jag skulle släppa ut dom alla så dom fick härja fritt lite....stort misstag. När jag kom ut hade påfåglarna flygit upp på taket och resten av hönsen och tuppen + två kycklingar var inkurade i ett hörn bland buskarna...förstår inte varför inte tuppen varnade...eller hönsen? Dom brukar annars låta rätt mkt när katten eller hunden terroriserar dom....usch, detta är verkligen tråkigt, är så himla ledsen  :'(
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: AnnaGr skrivet 10 aug-15 kl 13:18

Åhhh!! Jaa! Hittade precis 2 kycklingar!!  :) :) :) Det betyder att bara en strukit med! Men nu frågar jag mig...när vågar man släppa ut dom igen..? När räknas dvärg kochin som fullvuxna?
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: Henrik Penrik Filivilivenrik skrivet 10 aug-15 kl 14:05
Jag tror att även fullvuxna dvärgkochin blir tagna av höken tyvärr.  :-\
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 10 aug-15 kl 14:21
Höns är lätta byten oavsett vilket.
Men om dom lär sig att faran finns i luften så blir dom duktigare på att hålla sig undan.
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: sonja på slätten skrivet 10 aug-15 kl 15:25
Tyvärr måste jag säga att DvärgKochin är EXTRA lätta byten. De är inte så snabba som de flesta andra. Och en sak till, tyvärr, rovfåglar brukar inte ge upp i första taget,  de kommer tillbaka.
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: AnnaGr skrivet 10 aug-15 kl 16:55
Sååå trist...vill verkligen inte att dom ska vara i en inhägnad....släpper ut dom stora imorgon igen men håller dom små inne tills dom är fullvuxna. Får hoppas att dom kan ta hand om sig själva, dom har klarat sig bra hittills....tack ni som har skrivit på tråden  :)
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: Permission skrivet 10 aug-15 kl 21:59
Det kunde man väl räkna ut på fem att världen utanför hönsgården är farlig, dvärgkochin har inte mycket att sätta emot.

Mina dvärgkochiner är helt hopplösa, noll uppmärksamhet, kommer de lite solsken på dom en dag så lägger de sig på marken och blundar och njuter av solen.
Hedemororna däremot kan också njuta men har ett vakande öga öppet hela tiden, kochinerna är ju söta men verkar inte ha så många hästar hemma 😐
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: Henrik Penrik Filivilivenrik skrivet 11 aug-15 kl 10:39
Tyvärr måste jag säga att DvärgKochin är EXTRA lätta byten. De är inte så snabba som de flesta andra.

Och de är mindre än de flesta andra. Höken tvekar liksom inte ens att ta normalstora höns, så att de är vuxna är nog inte mycket till skydd.
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: andtol skrivet 11 aug-15 kl 10:48
Men nu frågar jag mig...när vågar man släppa ut dom igen..?

Jag brukar ha mina inne en vecka ungefär efter rovdjursattack. De gillar det inte men det är fint att ha levande höns... Jag har en mindre rastgård med tak där de är skyddade.
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: annepanna skrivet 12 aug-15 kl 11:52
Rovfåglar är skit! En tog en unghöna för mig igår. Gissa om jag är i onåd idag när gänget få stanna i hönsgården!? Höken har vid flera tillfällen tagit Brahmor/brahmakorsningar här. Storleken verkar inte ha någon avskräckande effekt. Jag tror snabb reaktionsförmåga är det bästa försvaret.
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: Henrik Penrik Filivilivenrik skrivet 12 aug-15 kl 13:27
Storleken verkar inte ha någon avskräckande effekt. Jag tror snabb reaktionsförmåga är det bästa försvaret.

Kamouflagefärg ska tydligen kunna hjälpa lite också. Har personligen inte märkt någon skillnad, men har varit med om att folk har sagt att vita höns blir tagna av rovdjur oftare än bruna.
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: Gilbert skrivet 12 aug-15 kl 13:29
Storlek, färg, form saknar betydelse. Räv, hök m fl tar allt ätbart när tillfälle ges.

Var går gränsen innan man får mata den med bly?
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: AnnaGr skrivet 12 aug-15 kl 21:58
Har släppt ut hönsen igen med påfåglarna och det har gått bra....dom unga får vara inne tills dom är stora helt enkelt. Kan inte riktigt med att ha alla inlåsta, känner att dom inte mår bra av det. Dom vuxna går ju ute hela året mer eller mindre....så dom har nog koll på hur dom ska hålla sig undan rovdjuren. MEn faaaan vilket gissel detta är, hoppas verkligen det bara är en period nu med unga rovfåglar som testar lyckan. Annars får jag parkera hunden där ute på heltid. Suck!
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: Permission skrivet 13 aug-15 kl 00:15
Det finns några alternativ när det gäller Duvhöken.

Man kan söka tillstånd för skyddsjakt eller att få fånga duvhöken i fälla för att släppa ut den på annan mark bort från området där duvhöken dödar ens husdjur.

Att få skyddsjakt beviljat kan man mer eller mindre glömma som hobbyhönsägare, att få ha hönsen lösa utomhus är ingen rättighet, men det är en skyldighet att se till så de är skyddade.

I vissa fall kan få fånga höken levande i fällor och släppa de på annan mark, men då krävs också tillstånd från länsstyrelse samt markägarens tillstånd vid den mark man vill släppa ut den på.

Men det finns ett alternativ till, man "får" döda duvhöken om den angriper dina djur genom att man gör en värdering över om dina djur är värda att bevara gentemot värdet att döda duvhöken.

sista stycket kan ju tex vara en anläggning där man på kort tid fått problem med duvhök och inte har tid eller möjlighet att vänta på ett beslut om skyddsjakt från länsstyrelsen, men det gäller främst anläggningar i kommersiellt bruk.
I nära 100% av fallen där duvhöken dödas så kommer det att avgöras om rätt eller fel i domstol.

Skjuta höken är inget bra alternativ, och kulle man mot förmodan åka fast för något så kommer domstolen undra hur och varför du har dina hönor så duvhöken kan ta dem.
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: skräptanten skrivet 13 aug-15 kl 07:15
Det finns en förskräcklig massa rovdjur som kan vara hot mot höns (oavsett storlek på hönsen); räv, hök, mink, iller, tamhund, mård, och så vidare. Istället för att sitta och passa med bössan jämt och ständigt, eller försöka fånga rovdjuren i fällor (det är varken rimligt, eller i vissa fall ens lagligt)- får en ha hönsen i en rovdjurssäker (så långt det är möjligt) utegård.
Men jag beklagar det som hänt dina kycklingar, TS!
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: sonja på slätten skrivet 13 aug-15 kl 08:44
Jag kan inte säga att detta är en orsak,  det kan vara en tillfällighet. Men. Under perioder då jag haft gäss gående ihop med hönsen, har jag inte fått en enda tagen av rovfågel.
Det brukar annars hända någon gång per år.
Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: Gilbert skrivet 13 aug-15 kl 09:24
Vi har en ormvråk som cirkulerar här nästan dagligen som gåshanen har järnkoll på. Det tar inte höns eller gäss och är helt ofarlig för allt här. Men kråkorna drar och det är bra.
Så gäss har koll och kan varna för rovfågel också, men gässlingarna har noll koll än så länge.


Titel: SV: Kycklingar - rovfåglar - sååå ledsen!!
Skrivet av: sonja på slätten skrivet 13 aug-15 kl 13:58
Ja, precis, vuxna gäss ska det vara,  gärna med ungar.