Alternativ.nu
Djur => Kor => Ämnet startat av: Lill-Tuva skrivet 04 aug-15 kl 10:48
-
Jag undrar lite vilken typ av stängsel man kan ha för att hålla kor inne? Vi har precis köpt sex hektar fälads- och skogsmark (naturreservat) som de senaste 20 åren är betad av får på somrarna. Nu funderar vi på att släppa ett par kor med kalvar där nästa år istället för att bryta parasitsmittan men ändå få marken betad. Nu till min fråga: De sex hektaren är i nuläget inhägnade med 90 cm fårstaket och en grov ståltråd fäst 10-20 cm över staketet - räcker det för att inhägna ett par kor med kalvar? Det är ju rätt så stora marker de har att gå på, nöjer de sig med det eller är gräset alltid grönare på andra sidan för en ko? Vi hade tänkt oss Jersey.
-
Vad är fälad på rikssvenska? Har sett ordet i diverse skånska sammanhang, men inte riktigt förstått vad det betyder? Äng?
Vad är det för parasitägg som finns på marken?
Om marken är naturreservat kanske länsstyrelsen (eller vem det nu är som bestämmer) har åsikter om vilka betesdjur ni väljer och hur högt betestrycket ska vara.
Jersey är en mjölkras, och lämpar sig inte för att vara diko, eftersom de ger för mycket mjölk. Bättre att satsa på en mindre köttras. Vad har ni för lagård att inhysa korna i över vintern?
-
Bör räcka. Stängslet blir ju en meter högt vilket får anses tillräckligt. Nu antar jag att det är el i tråden över nätet annars finns det nog risk att djuren trycker ner nätet om de vill. Går även att komplettera med en tråd på mitten om man vill vara säker.
-
Tack Tjalve - det var precis det jag undrade! Tyvärr är det ingen el i ståltråden överst så då antar jag att det finns risk att korna trycker ner nätet. För kor kanske är precis som får som absolut måste ha de grässtrån de når om de trycker sig ut genom staketet istället för att beta det överflöd som finns innanför staketet...? (till skillnad från hästar som enligt min erfarenhet bara gör så när betet på insidan är slut, har de stora marker och massa mat bekymrar de sig inte om staket) Så då verkar det som om vi antingen får sätta eltråd eller också ha något annat än kor på markerna nästa sommar...
-
Vad är fälad på rikssvenska? Har sett ordet i diverse skånska sammanhang, men inte riktigt förstått vad det betyder? Äng?
Vet inte om det finns något motsvarande ord på rikssvenska, men fäladen är utmarken ditt man drev sin fä (djur) för bete innan de kunde beta av det sista på vången efter skörd.
På vången odla man och denna låg i anslutning till byn, fäladen var ju som sagt utmark och dög därmed inte till odling, kanske lite slåtter eller hamling företogs här. Så oftast syftar man på stenig, eller mager mark som inte duger till annat än bete.
-
Ja vår fälad är en sorts gles gammal skog med mest bok, björk, ek, tall och en. Omgärdad av stengärsgårdar (inte överallt tyvärr, annars hade det räckt att hålla korna på plats kanske). Vissa partier är gräsbevuxna med ett par större ängar och vissa partier har mest blåbärsris som undervegetation. Det är på "blåbärsrisområdena" ungefär en 75 cm ner till berggrunden och väldigt stenigt så jag kan förstå om det inte var bondens mest produktiva mark när det begav sig - men nu njuter vi mest av att det är mycket, mycket vackert! :)