Alternativ.nu
Övriga ämnen => Redskap, verktyg och maskiner => Ämnet startat av: krikav skrivet 24 jul-15 kl 14:49
-
Min invertersvets (En elettro, MMA1555) är kaputt.
Fungerade kl 08, och fungerade kl 11. Men när jag skulle köra igen kl 15 så surade den snällt igång, men ingen gnista tändes.
Har mätt tomgångs-spänningen och det är noll volt. (Borde vara kring 70V om jag förstått det rätt).
Skruvade upp den, och såg "Warning! Dangers! Capacitators!" och vågade då inte gå vidare.
Några idéer på hur jag ska felsöka?
Hur ska jag göra för att vara säker på att inte rosta mig själv på någon kondensator?
-
Kondensatorerna laddar ur sig, men det tar en stund. Vänta en timme med sladden ur så är du på den säkra sidan.
Menar du att det surrar när du sätter igång den och är det då en fläkt eller kommer det från elektroniken? Har du kollat tomgångsspänningen direkt i utgången på apparaten, så det inte är avbrott i kablarna?
-
Om allt är i ordning så ska nog kondensatorerna laddas ur ganska snabbt, men om du vill vara på den säkra sidan så ta en digitalmultimeter, ställ den på högsta likspänningsområdet (förmodligen 1000 VDC eller något sånt) och mät spänningen över de större kondensatorerna, om någon av dem har mer än ca 30 V så vänta en stund till innan du börjar pilla.
Min erfarenhet av fel på invertersvetsar är att de flesta i grunden beror på att fläkten har sugit in elektriskt ledande damm och skräp (rondellspån, svetsrök mm) som har ställt till med överslag någonstans i elektroniken. Även dyra märken som anses bra är förvånansvärt dåligt skyddade (man hade kunnat önska sig t ex en bit filtervadd vid kylluftintaget, tjock skyddslack på kritiska ställen på kretskorten mm). Om man har riktig tur är det bara att rengöra alla kretskort noga, men oftast har det blivit följdfel - t ex trasiga mosfettransistorer eller andra krafthalvledare, avbrända ledare på kretskort osv.
Har du någon servicemanual eller åtminstone ett kretsschema för svetsen?
-
Det är fläkten som surrar. :)
Jag mätte tomgångspänningen direkt på apparaten. Har också kollat kablarna och de är ok.
Har grävt fram en svensk återförsäljare, har mailat dem och bett om servicemanual och/eller kopplingschema.
-
Det vore intressant att veta om fläkten går på nätspänning direkt eller om den sitter på lågspänningssidan, hoppas du får kopplingsschema
-
Det vore konstigt om fläkten inte var kopplad till 230V.