Alternativ.nu
Djur => Kor => Ämnet startat av: JagArJag skrivet 11 jul-15 kl 19:44
-
Undrar om ni vet vilket som är bäst att ge till nöt, krossat spannmål eller att slå och rulla det och sen servera som helsädesensilage?
Mer jobb att tröska osv, men man kan ta tillvara på halmen. Är det bättre för djuren (nyttigare och bättre växtkraft) så kan det vara värt det?
Gör man helsödesensilage av spannmålen så är det bara att ta en sån rulle med jämna mellanrum och rulla ut på foderbordet.
Åsikter?
-
Du kan aldrig jämföra helsädesensilage med spannmål. Helsäden blir i bästa fall som ett normalt vallfoder. spannmål är ett kraftfoder med hög energikoncentration. Så det handlar om hur hög produktion du vill ha ut av djuren.
-
Är det något som kan ersätta energi intaget i spannmål så är det majsensilage, helsädesensilage är som redan sagts "bara" grovfoder.
-
Ok då var det klart :)
Helsädesensilage handlar mest om att ge bukfyllnad av det som växer alltså? :/
Dum fråga kanske men vad krävs för maskiner för att rulla majs?
Det kan väll inte vara så bra att det räcker med vanliga vallensilage-maskiner?
Och vad kräva för att odla majs?
Hur mycket får man per hektar ca?
Hur mycket äter dom/bör man ge?
Kan man ge i fri tillgång eller blir det helfel i deras magar då?
Åkerbönor pratas det gott om på vissa ställen,någon som har provat det?
-
Tror inte det går att rundbalar majs med vanlig press. Majsen måste ju hackas med typ Jaguar hack. Då får man nog först hacka på fältet och sedan ta hem och rundbalar stationärt. Majsodling sköts mest av entreprenör. Man gödslar och harvar till såbädd så kommer de och sår. Sedan får man ogräsbekämpa i början så kommer entrepenören med hack på hösten och hackat och packar i korv. Behövs relativt många djur för att uttaget ska bli så stort att varmgång inte sker i korven, kanske 100 stora djur som äter majs. Avkastar väl ungefär som vall ca 10000 kg ts/ha vid intensiv odling. Majs gör bättre än vall torra år och regniga år blir det tvärt om. Går säkert att ge fritillgång på både majs och vall ensilage men tror inte de ska äta mer än 70% majs. Bara man ser till att proteingivan inte blir för låg, majs innehåller lite protein. Så tyvärr är majs odling inte något för oss mindre lantbrukare, fast jag skulle gärna villa pröva.
Helsädesensilage tycker jag inte är sämre än vallensilage till ungdjur. Lite försiktig till mjölkkor pga risken för jordinblandning.
Åkerbönor är en bra proteingröda men jag har aldrig odlat den. Vet vissa som använder den i intensivuppfödning av lamm. Det är lite svårt med dessa specialgrödor för mindre lantbrukare. Man måste se till att ha möjlighet att så, skörda, lagra och utfodra. Då bär det sig kanske inte i mindre skala.
-
Tack för svar, jo jag anade att det var lite fler rediga saker som krävs...
Hur mycket kross ger ni per dag och djur? Svårt att styra per djur när man har lösdrift iof men ger man när alla står där och äter så blir det väll så bra det går att få det.
2 kg per kväll för 400-600kg djur?
1 kg för 250-400kg djur?
0,5 kg för småkalvar upp till 250kg
Eller blir det för mycket för deras magar och för att det ska vara meningsfullt för tillväxten/åtgången?
-
Mina utgångsdjur (alla över 1,5 år) har fri tillgång till rundbalsensilage och får ca två kg kraftfoder varje dag. Över hälften av detta är kopellets. Det är ju en del jobb med att krossa så lättare att ta pellets ur silon. Jag ger minst denna mängd till småkalvar, vill att de ska få en bra start.
Man kan ge mycket mer än vad jag gör. De som föder upp tjurar intensivt på spalt ger mer eller mindre fri tillgång på kross, jag vet inte hur mycket de då äter men antar några kg/dag.
-
Jo pellets är ju smidigare, men kostar mer också :(
Eller det kanske beror på hur man räknar. Att så spannmålen, och sen tröska, köra hem, torka eller behandla den så den inte blir dålig. Det blir lite pengar det också. Är man inte för stor kanske det går att räkna och få det billigare med pellets?
Ni som köper massa pellets till mjölkkorna kommer nog ner i kgpris endel så det blir lättare att räkna hem det kan jag tänka mig?
Men plöja vallarna behöver man ju ändå göra ibland, och vallarna mår bättre av att ha någon annan gröda ibland, så nånting måste man ju så, och på något sätt behöver man ta hand om det.
Förslag?
-
Ja man måste köpa pellets i bulk 3 ton, då kostar det ca 2,5 kr/kg. Jag räknar inte med att det spannmål man tröskar och säljer eller använder på gården är någon vinst i när alla kostnader för jordbearbetningen räknas in. Men det är som du skriver, man måste förnya vallarna ibland och det är där man får ta den kostnaden. Ska man inte köpa pellets får man nog se till att ha ganska nya vallar med mycket proteingrödor som klöver.