Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Utfodring => Ämnet startat av: Kanin-Eva skrivet 21 jun-15 kl 11:51

Titel: Gråärtor
Skrivet av: Kanin-Eva skrivet 21 jun-15 kl 11:51
Har sått lite gråärtor för första gången i år. De ser ut att växa bra. Nu funderar jag på om det kan vara läge att så lite mer nästa år som (vinter)foder till hönsen. Vad tror ni? Det är väl klart att det går att få hönsen att äta men är det bra protein och andra nyttigheter i ärtorna (lysin, metionin)?

Det sägs att "matärtor" är bättre än foderärtor, i vilken kategori hamnar gråärtor?
Titel: SV: Gråärtor
Skrivet av: Kanin-Eva skrivet 25 jun-15 kl 09:11
Ingen som har en susning om hur gråärtor fungerar som hönsfoder?
Titel: SV: Gråärtor
Skrivet av: Permission skrivet 15 dec-15 kl 14:26
Gammal tråd nu men jag såg att ingen svarat.

Det går alldeles utmärkt att ge hönsen Gråärt, ärtor över lag har ett stort innehåll av Lysin.
Titel: SV: Gråärtor
Skrivet av: sonja på slätten skrivet 16 dec-15 kl 07:59
När det gäller "vanliga" ärtor anses det att det ska vara den vitblommande sorten, vilket är den som används till matärtor för människor.
Titel: SV: Gråärtor
Skrivet av: Permission skrivet 16 dec-15 kl 11:08
Den normalt sett mest förekommande ärtan, gula ärtan.

Vi människor och husdjuren äter normalt samma ärtor idag.
Titel: SV: Gråärtor
Skrivet av: olivia.k skrivet 16 mar-16 kl 12:13
Jag undrar hur man gör med foderärtor som man kan köpa på "svenska foder", ska de läggas i blöt om man ger hönsen? De är ju stenhårda.


Jag brukar köpa matärtor på ica också, (gula ärtor) som jag lägger i blöt över natten och kokar dagen efter, men det blir dyrt eftersom de kostar 15kr/kg. Har köpte dessa: http://www.gogreen.se/produkter/arter/svenskoldade-gula-arter/ (http://www.gogreen.se/produkter/arter/svenskoldade-gula-arter/)

Vad köper ni för ärtor?
Titel: SV: Gråärtor
Skrivet av: Permission skrivet 16 mar-16 kl 13:36
Egentligen bör man krossa dem, men om du bara ger dem som extra lite då och då så kan du ge dem hel.

Det som kan hända ibland är att hönans muskelmage inte hinner mala ner dem och då kan man ibland hitta osmälta bitar av ärtorna i avföringen.

Lägg dem i blöt eller se till så de  har gott om vatten att dricka är mitt tips om du inte krossar dem.