Alternativ.nu
Djur => Kor => Ämnet startat av: Mört´n skrivet 19 jun-15 kl 18:05
-
Jag undrar om man kan bygga ett vindskydd för kor och ha skyddet på hjul? Har någon provat?
Hur skulle man fästa hjulen? Dom måste ju vara lite ordentliga då dom ska över ojämn terräng.
Jag hade tänkt dra skyddet med traktorn.
Det skulle ju vara perfekt om man kunde hissa upp skyddet så man får lite markfrigång.
-
Någon form av tält, och sedan sådana här hjul som fotbollsmål har kanske ?.
Det har forskats en del på vilken typ av vindskydd som fungerar bäst för kor, det kan vara bättre med ett vindskydd där de kan gå rakt igenom, de gillar ofta inte att gå in i ett mörkt utrymme med bara en öppning
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=406&artikel=5672086 (http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=406&artikel=5672086)
http://194.47.52.113/janlars/partnerskapalnarp/uploads/projekt/424.pdf (http://194.47.52.113/janlars/partnerskapalnarp/uploads/projekt/424.pdf)
-
Jag hade tänkt mig ca 20 kor med kalvar, så ett tält tror jag inte riktigt på.
Jag tänkte mig en eller två riktiga byggnader, tre väggar med plåttak, som jag kunde flytta runt på.
Skulle det vara möjligt att få något sådant mobilt?
Dessa byggnader skulle ju vara några meter djup så jag vet inte om det går att dra en hemmagjord axel igenom.
Kan man mer eller mindre skruva fast hjul på sidan av en regel.
Sen skulle det som sagt vara ett stort plus om dom var höj- & sänkbar.
-
Verkar bli lite stora byggnader för att flytta tror jag. Säg 10 kor per hus och 5m2 per ko. Blir ju en 50 m2 byggnad att flytta så jag tror set blir väldigt svårt att få stabil utan att bli tung och blir nog även väldiga spänningar i ett sådant hus eftersom marken kanske inte är helt plan.
-
Så det finns ingen som har en idé på hur man skulle få till flyttbara skydd till så många kor? Även om jag kommer att tvingas ha 4-5 skydd så skulle det klart vara värt det.
Skulle något sånt här vara möjligt: Youtube länk (https://www.youtube.com/watch?v=j-N802qgxms)
-
https://www.facebook.com/ridgedalepermaculture (https://www.facebook.com/ridgedalepermaculture)
Jag har inga bra tips men för några veckor sen körde man fast med ett stort mobilt hönshus på gården som finns på länken ovan. Tungt och stort och lera = köra fast.
Går det inte att göra mindre moduler? Som du kan lyfta på vagnar eller dra flera efter traktorn?
-
Att dra flera moduler efter traktorn kanske skulle vara något.
Men om jag enbart skulle dra den efter en grusväg då? och enbart parkera den på väg "stumpar" som går ut från vägen?
Det går nämligen en privat väg genom betesområdet.
-
Vet inte om jag förstått riktigt. Men är det på vintern du ska dra runt dom då lär dom väl frysa fast.
-
Det första som jag tänker på är grindstolpar, träd och liknande hinder som begränsar storleken i bredd. Sedan har du problemet att om du bygger lätt så gäller det att förankra. Vindskydd är också vindfång, och inget kul när de ligger på rygg.
Jag har byggt ett litet till fåren som är 2,5 x 5 m om jag minns rätt. Det har öppningen i ena gaveln och jag backar in grållen i det och lyfter det hela med lyftarmarna. Med en större traktor med lastare så vore det inga problem att göra så med 50 m2, men här skulle jag inte komma dit jag ville med ett sådant bygge.
-
Ek Nej det är bara på sommaren dom ska flyttas.
Tänk dig ett stort fält där det går en väg rakt igenom, om man sen gör små avstickare efter vägen så kan man ju bara köra in skyddet och parkera det på avstickarna.
Själv är bäste dräng Tyvärr så har jag inte mycket till frontlastare, det bästa vore att kunna dra skyddet.
-
Är det regelverket eller kornas behov som får dig att överväga dessa byggnader? Hur vore det med lite träd här och där i stället?
-
Är det regelverket eller kornas behov som får dig att överväga dessa byggnader? Hur vore det med lite träd här och där i stället?
Det är regelverket, för som jag förstått det så måste korna ha tillgång till vindskydd i form av tre väggar och tak.
Eller har jag missförstått något?
Skulle ett skydd som är 4x8,5 meter gå att ha på hjul tror ni?
-
Du kan ju ha en lös axel som du häktar i ena ändan och lyfter i andra med traktorn när du flyttar. Tänk bara på var krafterna verkar.
-
Det är regelverket, för som jag förstått det så måste korna ha tillgång till vindskydd i form av tre väggar och tak.
Eller har jag missförstått något?
Jag vet inte, men jag har ett stort gods omkring mig här med massor med köttdjur i stora flockar. De har bara en central anläggning med byggnader där djuren är på vintern. Jag har aldrig sett en enda ligghall eller vindskydd ute på betesmarkerna. Däremot har de hyfsat med träd i alla beteshagar. Detta är östra Svealand.
-
Det är regelverket, för som jag förstått det så måste korna ha tillgång till vindskydd i form av tre väggar och tak.
Eller har jag missförstått något?
Skulle ett skydd som är 4x8,5 meter gå att ha på hjul tror ni?
Finns inget regelverk som föreskriver vindskydd sommartid.
-
Finns inget regelverk som föreskriver vindskydd sommartid.
Är du säker? Jordbruksverkets regler kan vara ganska snåriga.
-
Är du säker? Jordbruksverkets regler kan vara ganska snåriga.
Säker ? nej men jag har över hundra djur på bete och inte ett enda vindskydd. Känner ingen annan heller som har och har aldrig heller fått frågan vid olika kontroller. Den dagen dom kräver det är det dags att emigrera.
-
Jag har gått igenom jordbruksverkets hemsida och du har rätt i att det inte finns en regel om att dom ska ha tillgång till vindskydd under tillväxtperioden.
Men jag vill ändå ha ett mobilt hus, då det ger mig andra friheter. Jag vill kunna variera hagarna som djuren övervintrar på.
-
Vad är det för fel på de mobila ligghallar som finns på marknaden?
-
Svåra att hitta på internet och dom jag har hittat är onödigt dyra. Sen så är dom ofta djupa snarare än breda.
-
Har äntligen hittat något intressant Länk (http://www.playmek.se/mobilt-vindskydd)
Beroende på vad den kostar kanske jag helt enkelt bygger en själv.