Alternativ.nu

Övriga ämnen => Jakt och fiske => Ämnet startat av: filurfigur skrivet 08 apr-07 kl 13:38

Titel: Viltspår-träning
Skrivet av: filurfigur skrivet 08 apr-07 kl 13:38
Finns det någon som har full koll på det här med vilka lagar som gäller när man tränar viltspår.

När jag började med det så fick man lägga ut oxblod utan att ha tillstånd.

Sen kom en lag om att man skulle söka tillstånd hos jordbruksverket för att få lägga ut blod från tamdjur, eftersom det räknas som animaliskt avfall.

Däremot så får man tydligen lägga ut spår med blod från vilt, utan att ha något tillstånd.

Frågor:

1. Men hur lätt är det att få tag på viltblod? Någon som vet var man kan vända sig?

2. Eller ska man trots allt behöva söka tillstånd? Känns ibland så jobbigt med papper och sånt där med myndigheter.

3. Behöver man tillstånd från jordbruksverket om man lägger spåren på egen mark?

4. Och så undrar jag om man behöver tillstånd av markägaren för att lägga ut blodspår på annans mark?


Titel: Re:Viltspår-träning
Skrivet av: Fred skrivet 09 apr-07 kl 05:58
Ta kontakt med någon jägare i din trakt och be dem spara viltblod åt dig.
Dom är med all säkerhet inte avoga mot din önskan (kan inte tänka mig att någon seriös jägare inte vill ha fler dugliga spårhundar i trakten).
Titel: Re:Viltspår-träning
Skrivet av: filurfigur skrivet 09 apr-07 kl 09:51
Ta kontakt med någon jägare i din trakt och be dem spara viltblod åt dig.
Dom är med all säkerhet inte avoga mot din önskan (kan inte tänka mig att någon seriös jägare inte vill ha fler dugliga spårhundar i trakten).


Ja det var det jag hade gjort, bad en jägare om viltblod. Inga problem sa han, men sen när jag fick blodet så frågade jag vilket djur det kom från. Då sa han att det var oxblod. Perfekt tänkte jag, det har jag ju redan i frysen.  ::)

Han förstod inte varför jag ville ha blod från vilt, så jag fick förklara för honom om det där med tillstånd och animaliskt avfall... till saken hör att han har hund och spårar med den... det var därför jag började fundera på det där med vad som gäller på egen mark, men de jag har frågat verkar inte veta riktigt.

Men jag får väl ta och fråga någon annan jägare här, och höra om de vet lite mer och om de kan spara viltblod.
Titel: Re:Viltspår-träning
Skrivet av: Fred skrivet 09 apr-07 kl 17:16
Ja det är det enda råd jag kan ge dig.
Angående regler så kontakta jägarförbundet.
Det har skett en hel del lagändringar i Sverige sedan jag var verksam där som jag inte har koll på då de inte berör mig längre.
Främst inom åteljakt, viltutfodring och som du säger spårhundsträning.

mvh/Fred
Titel: Re:Viltspår-träning
Skrivet av: Anthea skrivet 09 apr-07 kl 18:09
Frågor:

1. Men hur lätt är det att få tag på viltblod? Någon som vet var man kan vända sig?
Svar: Viltbodar, viltslakterier. Vet inte var du bor, så mer exakt kan jag inte hjälpa dig.

2. Eller ska man trots allt behöva söka tillstånd? Känns ibland så jobbigt med papper och sånt där med myndigheter.
Svar: Tillståndet kostar 300 kr för 3 år. Man fyller i en blankett på SJVs hemsida, betalar i samband med att man skickar in blanketten. Är man en grupp som tränar tillsammans räcker det att en person har tillstånd.

3. Behöver man tillstånd från jordbruksverket om man lägger spåren på egen mark?
Svar: Har inget med vilken mark man lägger på, utan om var man köper blodet. Gäller alltså även egen mark.

4. Och så undrar jag om man behöver tillstånd av markägaren för att lägga ut blodspår på annans mark?
Svar:Jag har inte hittat ett tydligt svar på den frågan. Träna hund förd i koppel får du göra på annan mark, det har med allemansrätten att göra.Vad som gäller vid blodspår är okänt, men att prata med markägaren är i alla fall att rekommendera.
Titel: Re:Viltspår-träning
Skrivet av: Anthea skrivet 09 apr-07 kl 18:16
Noterade nu att du bor i Skåne.
Det finns viltbodar kring Malmö-Lund, kan återkomma med mer exakt info om du vill.
Utanför Hässleholm finns Sjunkaröds viltslakteri http://www.sjunkarod.com/
Titel: Re:Viltspår-träning
Skrivet av: jotr skrivet 09 apr-07 kl 18:45
hej.
stunta i det där, hävda att blodet är människovärdigt. vill minnas att det skulle vara veterinär besiktat risk för bse mm mm, (men det du köper på ica är det), och då behöver man inte tillstånd förom man vill dra det till sin spets så är du ju bara ute och går samtidigt som ditt nyinköpta blod till din blodkorv läcker ut... ;)

om inte... så tycker jag att du kan kolla i marita carlssons bok, träna viltspår. den ger nyttiga tips samt talar om det senaste som gäller, adresser till berörda myndigheter mm. den kom i tryck och ut i handel i höstas
Titel: Re:Viltspår-träning
Skrivet av: filurfigur skrivet 09 apr-07 kl 19:37
Tack för alla tipsen. Även för det där med blodkorvsblodet...  ;) trots att jag själv inte äter kött.  ;D

Får nog kolla upp den där boken, och om det inte är svårare än så att få ett tillstånd så ska jag kanske skafaf det.

Och jag har hört talas om någon viltbod i närheten, så jag kan ju höra med dem. Det alternativet tänkte jag inte ens på...   :P

Titel: Re:Viltspår-träning
Skrivet av: Sörgården skrivet 15 maj-07 kl 20:51
Hejsan!

Jag är kursledare i viltspår. Jag har under min tid hos mina mentorer alltid fått informationen att tillstånd krävs för nötblod som köps på ICA. Vi arbetar i stort sätt alltid med nötblod. Även på tävling och så.
Nötblod kan man beställa från ICA om de inte har det inne. Det kostar ca 20 kr halvlitern.
Tillstånd gäller även på egen mark.
Det är nog bäst att tala med markägare innan du lägger spår på hans/hennes mark. Jag skulle inte uppskatta om någon lade spår på min mark utan att jag visste om det med tanke på att jag lägger mycket spår själv och skulle inte vilja att det blev knas om man korsade annans spår  ;)
Hoppas att allt går bra!
Helena