Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: Skruttensmamma skrivet 16 jun-15 kl 23:10

Titel: skörda potatis till midsommar?
Skrivet av: Skruttensmamma skrivet 16 jun-15 kl 23:10
Vågar man tro att man kan få några nypotatis till midsommar i år? Plantorna är stora och fina, men har inte blommat ännu? Kan de ha vuxit tillräckligt ändå? Hur kollar man lämpligast sina plantor? Smyger ner fingrarna och gräver runt försiktigt?
Titel: SV: skörda potatis till midsommar?
Skrivet av: christelle skrivet 17 jun-15 kl 09:46
En brukar inte behöva kolla förrän potatisen blommat, innan dess brukar det inte vara så mycket på dom.

Förra året med en lång fin vår hade vi egenodlad potatis (som sattes i slutet av mars) till midsommar, så blir det inte i år eftersom det varit en kort och kall vår och potatisen kom sent i jorden.
Titel: SV: skörda potatis till midsommar?
Skrivet av: Hemmusen skrivet 17 jun-15 kl 10:14
Man kan ju gräva lite lätt under plantan och kolla, jag tjuvade potatis hela förra sommaren genom att bara ta ca 2 potatisar per planta när jag behövde till middagen och plockade sedan upp en skörd på 45 kg. Att potatisen inte blommar betyder inte att potatisen inte är färdig. Mina potatisplantor blommade aldrig förra året.
Titel: SV: skörda potatis till midsommar?
Skrivet av: Skruttensmamma skrivet 17 jun-15 kl 19:45
Förra året hade vi potatis till midsommar. I år har jag satt potatisen en vecka tidigare än ifjol.
Titel: SV: skörda potatis till midsommar?
Skrivet av: Molly333 skrivet 19 jun-15 kl 18:47
Hej! Har redan "tjuvat" flera kok under mina plantor som inte har blommat. Hyfsat stora!
Molly
Titel: SV: skörda potatis till midsommar?
Skrivet av: Skruttensmamma skrivet 21 jun-15 kl 00:24
Jag stack ner händerna och kände efter, sen drog jag upp tre plantor och fick ett midsommarkok :)
Hade förmodligen fått mer potatis på plantorna om jag hade väntat lite, men jag har många plantor kvar :)
Titel: SV: skörda potatis till midsommar?
Skrivet av: Gille skrivet 22 jun-15 kl 09:18
Min "midsommarkruka" gav mig fem fina potatisar (väbtar sällan på blommor) :)