Alternativ.nu
Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: Kanin-Eva skrivet 14 maj-15 kl 10:26
-
Vet inte riktigt under vilken rubrik jag ska lägga den här frågan. Är det fel hoppas jag att admin flyttar den.
Vi har blivit tvungen att gräva upp vår ganska nyplanterade syrenhäck då den blivit angripen av honungsskivling. Så ledsamt :'( :'(! Nu skulle vi vilja ha något annat där den växte. Finns det någon växt, gärna ätbar eller nyttig på annat sätt, som är mer motståndskraftigt mot honungsskivling? Jag har förstått att syren är väldigt känslig.
-
Nej, det finns nog ingen som är motståndskraftig. Vanligen angriper den stressade eller försvagade träd/buskar, det bästa man kan göra är att se till att alla mår så bra som möjligt. Man bör undvika att lämna kvar stubbar och rötter i jorden när man tar bort träd.
-
Vi funderar på att plantera en sorts hög höstaster som en häck som vissnar ner varje vinter. Tror ni att de klarar av att växa där vi haft honungsskivling eller kommer rötterna (för det måste ju vara rötter som övervintrar på den astern, den är definitivt inte frösådd varje vår) att bli angripna så att de också tynar bort?
Vi har rensat tomten från större delen av de trädrötter och stubbar som vi olyckligtvis lämnade kvar när vi tog ner några björkar för ca 10 år sedan.
Om vi inte hittar något alternativ får det bli staket. Kanske ett flätat av salix. Det kanske klarar sig ett tag i alla fall.