Alternativ.nu
Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: flashing22 skrivet 21 mar-15 kl 18:06
-
Hej, tänkte höra om någon har varit med om det. Min svärdotter som odlar ekologiskt på friland, är helt knäckt. Hon hittade mängder med små vita maskar i matjorden. Jord som hon köpte förra året, efter det har hennes grabbar haft en omgång med springmask. Vad kan man göra?? Tacksam för råd.
Hälsningar Helen
-
Det finns inget om helst samband! Springmask kan inte leva i jorden. Generellt sett så är alla parasiter extremt väl anpassade efter vina värddjur, och kan bara överleva utanför i form ägg.
Var bara glad åt att det är liv i jorden!
-
Springmask sprids via sina ägg, det måste vara några andra larver/maskar som finns i jorden dessa kanske
http://www.blomsterframjandet.se/website1/1.0.1.0/165/1/ (http://www.blomsterframjandet.se/website1/1.0.1.0/165/1/)
-
Här kan du läsa mer om dom. http://forum.odla.nu/index.php?showtopic=118217&mode=linear (http://forum.odla.nu/index.php?showtopic=118217&mode=linear)
-
Såna odlar jag i litet olika storlekar till mat till akvariefiskarna. Inget sjukdomsframkallande alls, helt riskfritt för människan. Det finns nematoder av alla de storlekar i trädgårdar, parker och i skogen. Rätt feta hittar man i komposten på kyrkogårdar. Vissa gillar frukt, andra gillar annat, de är litet specialiserade på olika saker.