Alternativ.nu

Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: stuga skrivet 02 apr-07 kl 08:04

Titel: foga timmer stuga
Skrivet av: stuga skrivet 02 apr-07 kl 08:04
En kompis till mig har ärvt en timmer stuga som är fogad med någon fogmassa mellan stockarna på utsidan och det är ganska snyggt med vit fogar mot dom mörkare stockarna men jag undrar vad för och nack delarna är. För det är den enda stugan jag sett som är fogad för att få den tät mot vind och jag kan intyga om att den är mycket varm att bo i även om det är -30 grader ute. är på väg att köpa en liknande stuga och funderar på att göra det samma men vet ej vilken fogmassa man använder för den han har påminner om fönster kitt.
/Stugan
Titel: Re:foga timmer stuga
Skrivet av: stuga skrivet 04 apr-07 kl 06:43
Är det ingen som har någon ide om vad det kan vara och om det är bra eller dålig
/Stuga
Titel: Re:foga timmer stuga
Skrivet av: uffe66 skrivet 04 apr-07 kl 08:58
hur länge har stugan funnits +. i sverige har man använt husmossa,
senare lindrev,jutedrev,men även gamla kläder.i norra usa,använde dom lera+halm.myrstack,hästskit,med en högre halt av kalk,mindre sprickbildning,men även betong(som vitmålades)plastic padding.hur ser insidan ut?lerklinad?.prova googla på log homes+log cabin,kanske du hittar något.
Titel: Re:foga timmer stuga
Skrivet av: hasteus skrivet 05 apr-07 kl 00:32
Utesidan förvånar mig lite, var det insidan hade jag sagt att det var rester av en lerklining. Men om konsistensen påminner om kitt så kanske det är det, dvs linoljebaserat fönsterkitt som någon med lite fantasi provat.

Scandinaviska liggtimmerhus behöver normalt sett inte drevas dvs tätas med mossa "utifrån" i såten visst la man mossa i draget mellan stockarna men konstruktionen bygger på en tät kontakt mellan trä och trä. Däremot lerklinades insidan mycket oftare än vad man tidigare trott. Lerklining behöver inga hönsnät/peggar eller ens hack i väggen för att fästa (de teknikerna är för kalkbruk) så försvinner kliningen syns det sällan några spår efter den.

men som sagt detta var utsidan..   har du en bild?
Titel: Re:foga timmer stuga
Skrivet av: stuga skrivet 05 apr-07 kl 07:57
Tyvarr så har jag inga bilder med han so äger stugan säger att det påminner om fog massa till träbåtar.
Titel: Re:foga timmer stuga
Skrivet av: uffe66 skrivet 05 apr-07 kl 08:29
håller nog med hasteus,att det är någon form av rester av lerklining,troligen med en hög halt av kalk,om den nu är ljusgrå eller vit. förr så timrade man med rått virke,lät torka,sedan tätade man på plats,utan att plocka ner stommen,fanns tom en yrkeskår som gjorde sånt,som kallades diktare      http://www.hearthstonegeorgia.com/traditional.htm ,amerikansk timmerstil med betong mellan stockarna,användes lera fram till förra milleniumskiftet. kan du beskriva insidan av väggen,finns där nät,massor av spikar,träplugg,eller massor av yxhugg?block eller rundtimrad?.bästa timmer stugan får man om man bygger med torrt virke,med det tar på kraften och verktygen. :)