Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Bröd => Ämnet startat av: Hallstrom skrivet 15 dec-14 kl 18:18
-
Jag har just gjort en deg av korn, råg och havre, och upptäckte nu att jag har slut på vetemjöl.
Funkar det att blötlägga pasta och använda det istället?
-
Hej!
Jag skulle tro att det skall gå bra! (Är alls icke expert, men vet att under kriget förekom detta!)
Hälsning!
G S
-
Hej!
Jag skulle tro att det skall gå bra! (Är alls icke expert, men vet att under kriget förekom detta!)
Hälsning!
G S
i sverige? vilket krig? fanns ens pasta här då? :O
-
Det andra världskriget är väl det man tänker på i Sverige, det första är det inte så många som minns längre ;) Makaronerna har förföljt oss länge http://sv.wikipedia.org/wiki/Makaronifabriken (http://sv.wikipedia.org/wiki/Makaronifabriken)
-
Det andra världskriget är väl det man tänker på i Sverige, det första är det inte så många som minns längre ;) Makaronerna har förföljt oss länge [url]http://sv.wikipedia.org/wiki/Makaronifabriken[/url] ([url]http://sv.wikipedia.org/wiki/Makaronifabriken[/url])
haha nej det är det nog inte många som minns!
-
Hej!
Jo visst menar jag det andra världskriget!
Jag är av förkrigsmodell. (1939)
Makaroner var den enda variant som då fanns av det som nu kallas pasta ; fick nyss reda på att dessa också var ransonerade, så det kanske var "överbliven mat" som försvann i degen.
"Makronarr" hette det här i Småland!
Damerna iblandade således stundom makaroner i degarna, gissningsvis efter det att makaronerna kokts/kokats eller åtminstone blötlagts.
Hälsning!
G S