Alternativ.nu

Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: rehn skrivet 12 Okt-14 kl 10:53

Titel: järnskrot i aska
Skrivet av: rehn skrivet 12 Okt-14 kl 10:53
Hej

Jag har eldat en hel del spillvirke med spik mm.

Ett tips för att bli av med spiken:
Köp en kraftig magnet här:

http://www.supermagnete.de/eng/magnets_overview_raw (http://www.supermagnete.de/eng/magnets_overview_raw)

Stoppa magneten i en aluminiumburk( läsk el dyl )
För burken genom askan och du har spiken fångad.

Titel: SV: järnskrot i aska
Skrivet av: torbjorn skrivet 13 Okt-14 kl 08:52
Och i sann återbruksanda kan påpekas att man sällan behöver köpa starka magneter nya, sådana kan man plocka från diverse elskrot. T ex likströmselmotorer (torkarmotorer, fläktmotorer, vissa startmotorer mm från skrotade bilar), högtalare, magnetroner i mikrovågsugnar, hårddiskar.
Titel: SV: järnskrot i aska
Skrivet av: Vitis skrivet 13 Okt-14 kl 12:27
Eldar också en del spill- och pallvirke men undviker den askan i trädgården.

Tänker att den kan innehålla en del metaller som man inte vill "berika" sin jord med. Framför allt zink, nickel och krom från ytbehandling av skruv och spik är det jag funderat på.

Kanske helt onödigt? Nån som har funderingar kring det?

Titel: SV: järnskrot i aska
Skrivet av: torbjorn skrivet 13 Okt-14 kl 14:21
Det mesta av zinken går nog bort i gasform under förbränningen och blir inte kvar i askan.  Nickel och krom hittar man knappast som ytbehandling på "bruks-skruvar" och spik, utan snarare på prylar som ska vara blanka av utseendeskäl.

Däremot kan man ta en funderare på eventuell skum impregnering av lastpallvirke, åtminstone sådant som inte ser helt "rent" och oimpregnerat ut.