Alternativ.nu
Djur => Andra fjäderfän => Övriga fjäderfän => Ämnet startat av: tomas-kero skrivet 12 okt-14 kl 09:33
-
Hej jag är lite nyfiken på mandarinänder, någon som föder upp såna och kan berätta lite mera om dem. lägger de så mycket ägg att man kan använda de i köket? flyger de? samma mat som vanliga ankor? hur stora blir de?
-
Puttar upp frågan. Jag vill också veta mer om mandarinänder. Vad ska jag tänka på innan jag skaffar några? Blir de tama? Har förstått att de är rymmare, så att voljär är nödvändigt. Hur stort ska de ha?
-
De lägger vanligtvis bara ägg när de ska häcka, och då lägger de ca 10 ägg, plocka man bort äggen kanske de kan komma upp i några fler ägg, eller så slutar de lägga ägg alls eftersom man petar i deras bo. Det är vildänder, så de flyger iväg om man inte håller de i voljär. Har man fler än ett par får man ha ens lite större voljär eftersom de blir stridslystna under häckning.