Alternativ.nu

Odling => Spannmål och foder => Ämnet startat av: KungTulle skrivet 05 okt-14 kl 21:46

Titel: Spannmålspriser 2014
Skrivet av: KungTulle skrivet 05 okt-14 kl 21:46
 Eftersom jag just nu letar nya leverantörer av spannmål till min gård så har jag haft anledning att kolla jättemånga annonser i mitt geografiska område ( Skåne) nu under sommaren.  Lugn nu administratörer- jag har redan hittat två bra leverantörer så behovet är rätt så fyllt för närvarande så detta är INGEN annons.

Det som slår mig är att många verkligen tar bra betalt för säden. Trots att dessa personer ändå skulle tjäna på att sälja till lite rimliga priser  om man jämför vad odlaren får om man säljer till större uppköpare .

Jag kan förstå att det blir massa extratid om man ska sälja småmängder kanske tom packa i säckar till köpare etc och att det då kan vara motiverat med ett något högre pris men när det rör sig om lösvikt och en kund som kan hämta lite mer än ett halvt ton i stöten? Och som använder några ton totalt sett på ett år om man räknar på allt foder som går åt här i form av korn,vete, havre , majs och foderärtor.

Det känns också motiverat med ett högre pris om det är ekologiskt odlat.

Jag har kollat vad uppköparna betalar och med det i minnet tänkt att ett pris på kring 2:-/kilo i lösvikt är ett för mig juste pris... då får ju odlaren rätt mycket mera för säden.

Men när jag kollat annonser har jag sett priser på upp till 4:-/kilo för de vanliga sädesslagen havre, korn, vete  och upp till 7:- för tex majs.

De jag har köpt av har haft rimligare priser tex 1,75 kr kilot inkl moms för  havre ( ej ekologiskt) och 2:-/kilo inkl moms för korn  ( ekologiskt odlat men ej kravcertifierat).

En jag känner uppåt landet ( Tidaholmstrakten) betalar 1,40 kr / kilot för korn.

Vad betalar ni andra för priser när ni köper spannmål direkt av lantbrukare? Hade varit kul att höra hur priserna ligger i olika delar av vårt långa land...

Titel: SV: Spannmålspriser 2014
Skrivet av: grimbart skrivet 05 okt-14 kl 21:58
Havre 1-2kr kilot..korn 1,50kr..vete 2kr.. Köper säckvis runt 200kg per gång....
Titel: SV: Spannmålspriser 2014
Skrivet av: Smajsan skrivet 06 okt-14 kl 21:10
Korn 1,50 kr/kg.
Har jättesvårt att hitta vete här där jag bor.
Men är glad att jag får köpa fint korn  :)
Titel: SV: Spannmålspriser 2014
Skrivet av: olivia.k skrivet 06 okt-14 kl 21:38
Jag köper hel korn av en granne som är bonde och betalar 2kr/kg ungefär. Bor i Jämtland.
Titel: SV: Spannmålspriser 2014
Skrivet av: TiB skrivet 06 okt-14 kl 22:12
Vi betalar 1 ägg/kg för vete, ej certifierat.  ;D 1 1/2 för Garant tillväxtfoder.
Titel: SV: Spannmålspriser 2014
Skrivet av: Jakobn skrivet 07 okt-14 kl 09:12
Jag tycker upp till 3-4 kr kg är rimligt beroende på vad det är. Priset är ju ofta satt med tanke på vad det kostar på ex granngården i säck. Är det en liten gård man handlar av har de dessutom betydligt sämre lönsamhet än de större spannmålsbönderna. Blir alltid lika förvånad när jag ser någon som säljer småskaligt för under 2kr kg. IntrTessan att frågan tas upp!
Titel: SV: Spannmålspriser 2014
Skrivet av: Själv är bäste dräng skrivet 07 okt-14 kl 09:38
Avräkningspriset kan variera rätt kraftigt mellan åren, från under kronan till över 2 kronor per kilot, och sedan kommer det oftast en extra utbetalning som varierar den med. Exkl moms.

Att hantera kunder kostar, så 4 kr är inte dyrt.

Vi köper oförskämt billigt, avräkningspris plus efterslängen, men jag har kunnat bjuda igen vid något tillfälle med grävmaskinsjobb till polacklön ;D

Titel: SV: Spannmålspriser 2014
Skrivet av: skräptanten skrivet 09 okt-14 kl 06:15
För havre 2 kr/kg årets skörd direkt ur tröskan i princip, samt 1kr/kg för torr fjolårshavre. Inkl moms, och mängder runt 1 ton.
Titel: SV: Spannmålspriser 2014
Skrivet av: Lars på Solbacken skrivet 09 okt-14 kl 11:35
Jag betalar 3 kr. kg. för havre, korn, ärtor och vete
Sänder bara ett sms på vad jag vill ha så slår han en
signal när det är klart i 25 kg. säckar.
Riktigt bra med en sådan service

/Lars
Titel: SV: Spannmålspriser 2014
Skrivet av: olivia.k skrivet 09 okt-14 kl 16:47

Att hantera kunder kostar, så 4 kr är inte dyrt.


Ja precis. Beror ju på vad man får för service, och om man tar kvitto. Själv går jag bara och hämtar korn i hans lada och han är oftast inte ens hemma sen betalar man när man har lust, kontant.