Alternativ.nu
Övriga ämnen => Redskap, verktyg och maskiner => Ämnet startat av: teufel skrivet 28 sep-14 kl 13:05
-
Hej!
Nu verkar det som att växellådan på vår MF 135:a från 1977 har gett upp.
Det känns som att friläget är i, men när man släpper upp kopplingen så är backen ilagd.
Växelspaken går dessutom inte att föra till något växelläge alls.
Hög/Låg-växelväljaren funkar som vanligt.
Nån som vet vad det kan vara? Och hur löser man det?
Mvh Patrick
-
Det låter som om växelföraren har hoppat ur.
Här kan du nog finna lite matnyttig info:
http://www.alternativ.nu/index.php?topic=82432.0 (http://www.alternativ.nu/index.php?topic=82432.0)
Bl a finns det länkar till manualer för din traktor.
-
Växelföraren är en välkänd svag punkt på 100 seriens Massey Ferguson. Jag har aldrig råkat ut för det själv så jag kan inte säga hur man gör men jag har hört att det skall gå bra att reparera.
Jag har hört om någon proffsmekaniker på den tiden som gjorde det utomhus på vägkanten i mörker och snöstorm......
Nu har du stor hjälp av sprängskisserna på växellådan så du ser hur den är uppbyggd.
-
http://www.tractorbynet.com/forums/massey-ferguson-classic-vintage/144203-135-diesel-stuck-reverse-gear.html (http://www.tractorbynet.com/forums/massey-ferguson-classic-vintage/144203-135-diesel-stuck-reverse-gear.html)
Massey Ferguson 203 Gear Lever Stuck (http://www.youtube.com/watch?v=13Ovjk8NVp0#)
Det gamla vanliga felet, har inte haft det på min. Lagas med en skruvmejsel och stor skiftnyckel.
-
övertryck???? om du låter allt stå en ellertvå dar släpper det då? masseyn som jag har från 57 låser allt om jag trycker upp skopan eller trepungtslyften i topp för länge.