Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: Noo skrivet 25 sep-14 kl 21:31
-
Hej alla!
Jag är ny här! Jag är kock till yrket men väldigt naiv och ny när det kommer till självhushållning på mindre (väldigt liten) skala.
Tanken är att ju mer jag lär mig desto längre ut på bygden kan jag flytta. Jag tillbringade 15 år på resande fot och bosatte mig lite här och var i världen tills en skilsmässa och en sjuk förälder fick mig att på något sätt med klara ögon uppskatta Sverige och ja, det blev bara så att jag flyttade tillbaka! :)
Jag kommer antagligen att ställa de dummaste frågorna om sånt som ni tycker är en självklarhet eller fnyser åt ;) Jag vill bara lära mig! Men jag är en jädrans bra kock (i mitt huvud i alla fall) och kan i utbyte hjälpa till med recept och vilka smaker som passar varandra.
Allt gott!
Noo
-
Lite ombyte förnöjer heter det ju.
Vad kan ju ge för tips på en god sås till fjällröding som omväxling?
Jag köper ca 10 kg fjällröding av en jaktkompis från Gällivare som jagar med oss. Han är bördig från Kalix.
Fisken fiskas av samerna i Gällivare kommun.
Vi i Norrbotten äter ju mycket ugnsstekt/halstrad fisk ihop med potatis, tunnbröd (hårt o mjukt http://www.polarbrod.se/sarek.aspx (http://www.polarbrod.se/sarek.aspx) ).
Vi tar o rensar fisken o tar potatis o mosar det ihop med smör o blandar in fisk o lägger det på tunnbrödet o det är gott o till det så dricker man mjölk bl. a. Man skulle nog kunna dricka vin också. :)
Det är sonen i första hand som vill ha lite ombyte.