Alternativ.nu

Djur => Kaniner => Ämnet startat av: trassla skrivet 08 sep-14 kl 19:18

Titel: Storlek på kaninburar
Skrivet av: trassla skrivet 08 sep-14 kl 19:18
Jag undrar hur stora kaninburar ni har, nu när storleken har ändrats. Jag skall bygga burar till NZ och vet att den kortaste delen skall vara 0.90 och höjden 0.90, men hur långa skall "sidorna" vara? Kan man bygga alla fyra sidorna i 0,90? En dum fråga kanske, men blir inte klok på dessa nya råd.
Tack på förhand.
Titel: SV: Storlek på kaninburar
Skrivet av: Kanin-Eva skrivet 09 sep-14 kl 13:52
Om du räknar med att NZ ligger i klassen 4,5-6 kg ska du enligt de nya reglerna ha en minsta yta om 0,9 m2/djur eller 1,0 m2 per hona med kull. Kortaste sidan ska vara minst 0,7 m och höjden 0,8 m. Det här är minimått som SJV kräver men du har självklart möjlighet att göra dem större.

Det är opraktiskt att ha djupare burar än 0,8 m, tycker jag. De blir svåra att nå när man ska städa. Men det finns inget annat som hindrar att du gör burarna 0,9 m djupa.

Förutom de nya måtten så krävs sitthylla och bolåda.
Titel: SV: Storlek på kaninburar
Skrivet av: trassla skrivet 15 sep-14 kl 19:30
Då skulle jag ju kunna bygga burar av lastpallar, som fyrkantsburar?
Titel: SV: Storlek på kaninburar
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 15 sep-14 kl 19:40
lastpallsburar fungerar. 

Men dom är tunga riktigt jäkla tunga faktiskt.  sedan så måste man likförbaskat täta så det inte drar in överallt.
Då är det bättre att bygga lätt.
Fyra 45x45 reglar som ben. masonit till väggar och golv av ospontat virke eller vattenfastplyfa. 2 dörrar med putsnät.
Se gärna till att golvet lutar litegrand så kisset rinner ut 
Titel: SV: Storlek på kaninburar
Skrivet av: trassla skrivet 16 sep-14 kl 13:59
Tack skogsvilde,då kör jag efter det.
Titel: SV: Storlek på kaninburar
Skrivet av: Gösta skrivet 20 sep-14 kl 11:48
DE burmått som finns angivna i L100 kap. 11 saknar helt forskningsunderlag. Gäller både höjd, bredd samt djup. Måtten är framtagna av tjänstemän på Jordbruksverket + djurens Rätt. För att en föreskrift skall ha legitimitet skall den vara underbyggd av fakta framrtagna i forskning. Gäller även den så kallade sitthyllan.
Den erfarenhet vi har av produktion visar att för stora utrymmen gör kaniner nervösa och svårhanterliga. Vi har nu börjat få in djur som föds upp enligt L100 till slakteriet. Vi har noterat ökad stress hos dessa kaniner. Tyvärr har vi nu även fått in djur med ben och höftskador orsakade av sitthyllorna. Kombinationen av stress och sitthyllor ger en ökad skadefrekvens som är oroväckande. Vi kommer att ta upp detta med SJV den närmaste tiden.
Det är än så länge i början men tendensen är oroande.
Gösta
Titel: SV: Storlek på kaninburar
Skrivet av: Crissi skrivet 19 mar-16 kl 19:30
Jag tror inte alls på att kaninerna blir nervösa av att ha gott om utrymme. Snarare att de kan visa sin stress och få utlopp för den. Tror de kaninerna hade varit minst lika stressade i en liten bur, men där hade vi inte sett det på samma sätt. Behändigt för djurägaren att slippa se, men inte så schyst mot djuren.
Titel: SV: Storlek på kaninburar
Skrivet av: Gille skrivet 21 mar-16 kl 13:52
Min otama kanin har blivit tam efter att han sprungit lös hela vintern!