Alternativ.nu

Djur => Får => Övrigt om får => Ämnet startat av: Acke skrivet 05 sep-14 kl 21:27

Titel: Hull på får .
Skrivet av: Acke skrivet 05 sep-14 kl 21:27
Hur ska får kännas i hullet ? Om man borrar in fingrarna i ullen ska det vara lätt att känna revbenen eller ska det vara ett fettlager ovanpå? Det är tre betesfår som ej ska ätas eller lamma, dom ska bara ha lagom hull för att må bra.
Titel: SV: Hull på får .
Skrivet av: vallhunden skrivet 06 sep-14 kl 18:18
Om du söker här på alternativ.nu så finns det säkert ett hullbedömningsschema någonstans. Det beror lite på rasen, vad som är för bra hull och lagom hull/mager. Lantraserna kan lagra fett inne i buken, men det syns inte på utsidan... :-[ ::). Men det är väl bra om du inte känner revbenen föör mycket.
Titel: SV: Hull på får .
Skrivet av: olivia.k skrivet 06 sep-14 kl 22:14
sid 7 i pdf-en kan du läsa om hullbedömning.

http://www.lansstyrelsen.se/vastragotaland/SiteCollectionDocuments/Sv/djur-och-natur/djurskydd/fararet.pdf (http://www.lansstyrelsen.se/vastragotaland/SiteCollectionDocuments/Sv/djur-och-natur/djurskydd/fararet.pdf)