Alternativ.nu

Hantverk => Trä => Ämnet startat av: PantaRei skrivet 30 aug-14 kl 10:47

Titel: Sågkvarn
Skrivet av: PantaRei skrivet 30 aug-14 kl 10:47
Vinddrivet sågverk - Hur häftigt är inte det? På köpet får man dessutom lite lumparlandsdialekt.

Sågkvarnen i Lumparland (http://www.youtube.com/watch?v=lZp19-xIeP4#)
Titel: SV: Sågkvarn
Skrivet av: allternativaren skrivet 30 aug-14 kl 11:35
Häftigt att se dock ingen snabbsågare  .
Titel: SV: Sågkvarn
Skrivet av: TW skrivet 01 sep-14 kl 12:17
Intressant!
Lumparlänningarna har gjort ett imponerande arbete. Det är inte många gamla delar kvar i den där. Matningskugghjulet och vevaxeln och trellon och några mindre beslag ser ut att kunna vara gamla men allt annat verkar ju vara nytt.
Litet dåligt med vind verkar det ha varit då de filmade.

Litet märkligt att sågramen var av furu..... Jag hade trott att sågramen skall vara av björk för att löpa lättare i styrningarna.

Det stod en liknande men större sågkvarn här i närheten förr i tiden. En av delägarna fastnade med armen i mekanismen och fick hela armen bortsliten. Efter det tog det slut med sågandet och sågkvarnen förföll. Den blev riven kring 1912 eller 1913 för att ge rum år nya skolhuset.
Titel: SV: Sågkvarn
Skrivet av: Sågaren skrivet 14 nov-14 kl 15:26
fantastiskt men jag tror inte jag byter mot min solosåg om man sätter upp solceller kan man driva den sågen med egen kraft också.
Titel: SV: Sågkvarn
Skrivet av: PantaRei skrivet 01 dec-14 kl 19:43
Mera om sågkvarnen: http://arenan.yle.fi/tv/2173016 (http://arenan.yle.fi/tv/2173016)