Alternativ.nu

Djur => Grisar => Ämnet startat av: albinh skrivet 28 aug-14 kl 08:21

Titel: Halt gris
Skrivet av: albinh skrivet 28 aug-14 kl 08:21
En av våra grisar har blivit halt. Stödjer knappt alls på ena bakbenet. I övrigt pigg och glad. Bökar med andra, äter och dricker. Springer omkring efter bästa förmåga. Han är ungefär sex månader.

Jag upptäckte det igår kväll så det har inte pågått så länge. Åtminstone inte så här tydligt. Möjligen tyckte jag han var lite rufsig i pälsen kring det halta benet. Slagsmål?

Kan det vara selenbrist?

Tycker ni jag kan avvakta några dagar och se hur det utvecklas?
Titel: SV: Halt gris
Skrivet av: tillerosa skrivet 30 aug-14 kl 10:47
Hur har det gått? Jag hoppas att någon kan ge ett sakkunnigt svar eftersom vi har en gris som har varit halt på ett framben i omgångar. Ena dagen linkar han lite, men nästa rör han sig normalt igen. Självklart har vi funderat på vad vi skulle göra om han inte blev bättre, men utan att komma fram till något.
Titel: SV: Halt gris
Skrivet av: albinh skrivet 30 aug-14 kl 22:42
Ungefär som för dig, låter det som. Först blev han lite bättre, sen blev det värre igen. Kan ha berott på att bonden slog åkern just intill och han blev rädd och for runt som en vettvilling i hagen.