Jag har odlat en del gråärter, blåärter och vad de heter. Det har gått hyfsat förutom att det har gått mycket mask i dem. Nu är frågan vad göra? Låtsas som att det inte är några maskar i och laga mat som vanligt (proteintillskott) eller skall de maskätna ärtorna rensas bort? Vilket kanske blir en femtedel.
Hur undviker jag mask i dem nästa år tro?
Det är säkert inte farligt att äta ärter som larverna kalasat på, men kanske lite oaptitligt om man ser marodörerna. Det är ärtvecklarens larver som du hittar i baljorna. Det bästa sättet att undgå angrepp är att så tidigt och använda sorter som utvecklas snabbt.
Då kan man kalla den ärtäcklaren. :)
De här gamla sorterna är väl tyvärr inte de snabbaste.
Det är olika år hur mycket mask det blir. Förra året hade jag nästan ingen mask alls, men i år var det en del. Jag odlar också gråärter men har inte märkt att det är mer mask i dom än i vanliga spritärtor. Duvorna fick dom maskangripna och åt med god aptit ;D
de angripna äter man. finärtorna är ju till utsäde :)
så resonerar jag.. samma med bondbönorna och bönsmygar som kryper omkring i... .
Citat från: poze skrivet 20 Okt-14 kl 21:33
de angripna äter man. finärtorna är ju till utsäde :)
så resonerar jag.. samma med bondbönorna och bönsmygar som kryper omkring i... .
Vad är bönsmygar? :o :o :o :-X