Alternativ.nu

Övriga ämnen => Redskap, verktyg och maskiner => Ämnet startat av: Anja P skrivet 26 jul-14 kl 19:08

Titel: Okänd makapär, men någon vet säkert vad det är
Skrivet av: Anja P skrivet 26 jul-14 kl 19:08
Här är en av de okända föremålen här hemma. Jag tycker det står Rekond Special på den. Det är någon slags tratt på baksidan (full med gamla lysrör för tillfället.) Någon som vet vad det kan vara?

Jag lyckades inte få med bilder här, troligtvis för att jag surfar via mobilen eller pga skit bakom spakarna;-) Så jag lade dem här istället: https://livetdaruppe.wordpress.com/2014/07/26/okand-makapar-1/
Hoppas det är ok?
Titel: SV: Okänd makapär, men någon vet säkert vad det är
Skrivet av: Torpfröken skrivet 26 jul-14 kl 20:04
Ingen aning, men vill bara skriva att jag läser texten som Record special, det ser alltså ut som ett skrivstils R.
Titel: SV: Okänd makapär, men någon vet säkert vad det är
Skrivet av: Luff skrivet 26 jul-14 kl 20:10
Jag tror på gröpekvarn.
Titel: SV: Okänd makapär, men någon vet säkert vad det är
Skrivet av: Kogubben skrivet 26 jul-14 kl 21:00
Det var längesedan jag såg en sådan, men jag vill minnas att det är en trumma, som man hade till betning av säd.
Man hällde i  utsädet i trumman tillsammans med det läbbiga betmedlet, lät det blandas och sedan sådde man.

Det var ruggigt i jordbruket förr.
Jag är inte helt säker, det är minst 40 år sedan jag såg en sådan sist.
Titel: SV: Okänd makapär, men någon vet säkert vad det är
Skrivet av: Che Guevara skrivet 26 jul-14 kl 23:09
Jag tror på gröpekvarn.
N0pp dom ser inte ut så . Vad ja kommer i håg .
Titel: SV: Okänd makapär, men någon vet säkert vad det är
Skrivet av: Anja P skrivet 27 jul-14 kl 16:51
Tackar, jag ska se om jag kan få lite bättre kort på mackapären när den blir utplockad.
Titel: SV: Okänd makapär, men någon vet säkert vad det är
Skrivet av: Luff skrivet 28 jul-14 kl 19:52
OM det är en betningsmaskin så kan du säkert se att det mesta runt om är lite rödfärgat. Det är GIFT.
Så ha inte barn i närheten när dammet börjar flyga omkring.
Jag kommer ihåg hur arg pappa var när jag skulle greja i sålådan för säden var så mysig. Jag fick INTE röra den röda säden. Själv stod han och hällde i säck efter säck.
Även senare på lantbruksskolan så fick jag en tillsägelse av en klasskompis då jag skulle röra runt fast det inte behövdes. Först då fattade jag att det var farligt på riktigt. Jag trodde väl innan att man var tvungen att äta det för att få i sig giftet.
Titel: SV: Okänd makapär, men någon vet säkert vad det är
Skrivet av: Anja P skrivet 12 aug-14 kl 17:15
Nu har vi plockat bort lite mer kring makapären.  Det verkar vara någon form av mjölmaskin kanske då det står "Akta fingrarna i mjölutloppet" på den.

Har lagt ut lite fler bilder på vår blogg. https://livetdaruppe.wordpress.com då jag inte lyckas få ner storleken så jag kan importera dem här:-(
Titel: SV: Okänd makapär, men någon vet säkert vad det är
Skrivet av: TW skrivet 12 aug-14 kl 21:17
Rekordverken låter väldigt bekant...... det ringer en klocka någonstans..... men hjärnan vill inte koppla ihop allting just nu.

Hur som helst så ser den ut att vara en kvarn. Den lilla röda ratten som är vänd mot stockväggen ser ut att ställa in grovleken på mjölet.
Titel: SV: Okänd makapär, men någon vet säkert vad det är
Skrivet av: Vitis skrivet 13 aug-14 kl 17:19
Här är klockan TW: plinge-ling (http://www.rekordverken.se/Historia/historia.htm).

 ;)

Till 'LivetDärUppe', maila dina bilder till Rekordverken och fråga om dom vet vad det är för maskin! Nån borde veta även om den är gammal.
Titel: SV: Okänd makapär, men någon vet säkert vad det är
Skrivet av: Anja P skrivet 13 aug-14 kl 21:09
Men vilken fantastisk idé!  Det ska jag göra:-)