Alternativ.nu
Djur => Andra husdjur => Ämnet startat av: Mårran skrivet 05 jul-14 kl 16:44
-
Osäker på var jag ska lägga min fundering, men den får hamna här.. Förmodligen hör den inte hemma riktigt på Alternativ öht..
Men. Jag kom på idén att besöka en fd rävfarmare för att få köpa en bur till kaninerna.
Nu har jag börjat undra vad det var i de nya (2001) djurskyddsreglerna som blev döden för rävfarmerna? Hur var reglerna för räv skrivna innan och efter? I dagens regler för pälsdjursuppfödning hittar jag ingenting specificerat för räv (kanske för att ingen rävfarm finns?)
Någon som har koll, och vill berätta?
-
Rävarnas naturliga beteende kunde inte tillgodoses. .därför slutade farmandet utav dem.
-
Rävarnas naturliga beteende kunde inte tillgodoses. .därför slutade farmandet utav dem.
Till skillnad mot minkarna som trivs och kan tillgodose sina naturliga beteenden i burarna då eller? ;D
-
Till skillnad mot minkarna som trivs och kan tillgodose sina naturliga beteenden i burarna då eller? ;D
jämfört med rävburarna så har minkarna rejält med plats.. Minken rör sig 5km per dygn och älskar vatten i naturligt tillstånd så deras naturliga behov uppfylls inte heller, det kommer att avvecklas i sinom tid. Vi har gott om vilda rävar,mårdar,minkar mm att plocka skinnen av efter att de levt vilt i frihet..
-
Hur ska de då hållas för att kunna utföra naturliga beteenden? Möjlighet att gräva lya?