Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: natalie777777 skrivet 01 jul-14 kl 11:06

Titel: Hur får jag bort intorkat hönsbajs?
Skrivet av: natalie777777 skrivet 01 jul-14 kl 11:06
Hej!

När jag städar mitt hönshus brukar jag både skrapa med en spackelskrapa och skrubba inredning, väggar och golv med såpvatten. Hönsbajset vill dock inte lösa upp sig och jag kan inte skrapa bort allt från väggar och inredning. Hur göra?

En andra fråga: Jag penslar årligen på slammad kalk på väggar och inredning. Räcker det att jag täcker hönsbajset med kalk för att det ska bli tillräckligt rent?

En tredje fråga: Kan det spridas sjukdomar och liknande i torkat hönsbajs eller är det som jag inte får bort "riskfritt" ifall jag exempelvis sprayar virkon s på det?


Många frågor:) Tacksam för svar!

/Natalie
Titel: SV: Hur får jag bort intorkat hönsbajs?
Skrivet av: rosita51 skrivet 01 jul-14 kl 11:37
Jag använder ångerrätt när jag storstädat, det funkar jättebra!
Titel: SV: Hur får jag bort intorkat hönsbajs?
Skrivet av: natalie777777 skrivet 01 jul-14 kl 12:28
ångtvätt eller? Jag kan inte göra det eftersom jag har spånskivor på väggarna, visserligen målade men de kommer inte gilla hett vatten:/
Titel: SV: Hur får jag bort intorkat hönsbajs?
Skrivet av: Micke1 skrivet 03 jul-14 kl 03:58
Inga problem köp en liten ångtvätt på Biltema fungera kanon rymmer kanske max en liter vatten och varar en bra stund. Finns flera tillbehör och munstycke. Bara ånga som kommer ut jag använder borstmunstycket. torka av med en torr trasa efteråt. ;D samt att du dödar ohyra samtidigt.

Grovt stålull och en stålborste, spackelspade om du absolut inte vill använda vatten.
Titel: SV: Hur får jag bort intorkat hönsbajs?
Skrivet av: natalie777777 skrivet 03 jul-14 kl 08:03
ska prova med ånga då:) tack så mycket!
Titel: SV: Hur får jag bort intorkat hönsbajs?
Skrivet av: rosita51 skrivet 10 aug-14 kl 13:59
Jag menar så klart ångtvätt i inlägget ovanför... Blir bara så fel ibland...

Jag har en sådan liten ångtvätt från Biltema, den funkar bra!