Alternativ.nu

Odling => Spannmål och foder => Ämnet startat av: Fordson skrivet 17 jun-14 kl 08:10

Titel: Hur skarva balsnören?
Skrivet av: Fordson skrivet 17 jun-14 kl 08:10
Jag har aldrig fått till det att skarva på nytt balgarn i pressen när det andra håller på att ta slut. Har provat men det har bara snått upp sig så jag har låtit garnet ta slut i stället och sen satt i ny rulle.
Kan nån förklara hur man ska göra för att det ska funka - ska knuten vara efter nålarna tex.?
Titel: SV: Hur skarva balsnören?
Skrivet av: babbage skrivet 17 jun-14 kl 20:28
Jag har bara gjort en robbansknop så tight jag kan och skurit av överblivna ändar. Det brukar fungera för mig att göra det i "behållaren" för balsnöret där det ryms två rullar. Alltså bara knyta ihop slutet på ena rullen med början i den nya. Knuten verkar kunna passera nålarna och hål. Vet inget hemligt knep och trix. Jag kan tänka mig att det är bra att göra det i behållaren så att pressen alltid får dra ut snöret där det finns lite motstånd så att det inte blir mer slack än vanligt runt skarven.
Titel: SV: Hur skarva balsnören?
Skrivet av: Aqualize skrivet 19 jun-14 kl 01:49
Jag fick tips i manualen till min press för sisalgarn som jag använde då. Syntet tyckte de var tunt nog ändå.

Det görs mellan garnnystanen i facken de ligger så man inte märker alls att det gått över på nytt. Manualen förklarar det bäst med bilder:
http://www.maskinisten.net/downloads.php?view=detail&df_id=1297 (http://www.maskinisten.net/downloads.php?view=detail&df_id=1297) (PDF-sida 2 & 3)

Minns att den jag lyckades med, där kändes det inte att det var tjockare av en knut. Och jag kunde rycka i det utan att det gick upp.