Alternativ.nu
Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: drake3 skrivet 18 mar-07 kl 20:18
-
Vi håller på att renovera huset.
Jag undrar om man kan göra något åt trägolv som lutar(tidigare var det påspikade masonitskivor).
Kan man typ skimsa upp eller hur gör man.
Eller är det bara att acceptera och leva med? :P
-
Ha! Vår dotter kunde inte använda gåstolen i köket för det lutade så enormt, hon bara kanade in i ett hörn.Så där rev vi upp rubbet och började om med syllar mm. Ända ner från marken.
Men.. det orkar vi inte göra en gång till... Men ungarna tycker att det ä skoj med lutande golv o bollar ;) ( I dom övriga rummen..)
Har man takhöjd så borde det välfunka att lägga ett nytt golv ovanpå..rakt.Eller? Tyvärr ärdet inget alternativ i vår "koja"
-
Har precis det problemet i det rum vi just nu håller på och renoverar, golvet lutade åt alla möjliga håll, när vi rev upp golvet så bara åsarna blev kvar upptäckte vi att det är åsarna som lutar hit och dit.
Det vi har gjort för att lösa det är att vi köpt 2"4 och lagt ner tvärs över de gamla åsarna, och då fått kapa ur från de gamla åsarna så att de här 2"4 ligger helt rakt.
Nu gjorde vi inte så här enbart för att golvet lutar utan också för att åsarna som låg där låg allt för glest för att kunna garantera ett hållbart/knarrfritt golv.
-
kolla tt plntar står rakt annars kommer de lyfta huset om det rör på sig mer.
mitt hus är ju snett och satt sig, så jag har funderat mkt på detta. Det enda rätta är en ny grund med nya plintar.
-
Hej!
Vårt badrumsgolv lutade åt helt fel håll! Inget bra. Det vi gjorde var att ta bort allt och sedan hyvlade vi på befintliga balkar (är inte säker på att det heter balkar) men hyvlade och mätte med vattenpass, när vi sedan la nya skivor, så kom lutningen åt rätt håll. jag är ingen expert på området, men så borde man väl kunna göra med även andra golv?
-
eller bygga på med läkt. det ska hur som helst bli plant.