Alternativ.nu

Övriga ämnen => Redskap, verktyg och maskiner => Ämnet startat av: magnusT skrivet 28 maj-14 kl 22:45

Titel: Bm 400
Skrivet av: magnusT skrivet 28 maj-14 kl 22:45
Var idag och tittade på en bm 400 -65. Kunde tyvärr inte startas då batterierna var slut. Så det blir återbesök nästa vecka. Däcken hade lite torrsprickor och det finns kvar att slita på. I övrigt var den väl i hyfsat skick, litet glapp i styrningen. Antal timmar var osäkert, nuvarande ägare hade haft den sen 91 och den stod mest still nu i garage.
Är 15' +moms ett ok pris om det maskinella funkar som det ska?
Den är tänkt att användas till att skörda hö och ev. plöja och harva.
Har ca 5ha att bruka.
Titel: SV: Bm 400
Skrivet av: Hans Andersson skrivet 30 maj-14 kl 21:51
Tja, det är ju en bra traktor, även om jag tycker dom är lite överprisade.  Köra hö duger den ju bra till, och drar en två-skärig plog. Så det hänger ju lite på hur bråttom du har när saker ska göras.
Titel: SV: Bm 400
Skrivet av: magnusT skrivet 30 maj-14 kl 22:21
Det viktiga är att få det gjort, om det tar lite längre tid gör inget.
Och visst finns det folk som begär mycket för sina bm traktorer, men dom ligger ju ute på annons länge då.
Men 15 plus moms kan väl inte vara dyrt?
Hade även funderingar på en boxer 350 men den känns lite stor, har små åkrar så en liten smidig traktor är att föredra.
Titel: SV: Bm 400
Skrivet av: besk skrivet 30 maj-14 kl 22:26
Går den och funkar normal ok, med lite vanliga enklare skavanker så är det ett mycket bra pris.
Titel: SV: Bm 400
Skrivet av: Markus_Almroth skrivet 30 maj-14 kl 22:58
Jag skulle säga mycket bra pris. De brukar ligga på minst det dubbla.

/M
Titel: SV: Bm 400
Skrivet av: Aqualize skrivet 02 jun-14 kl 22:09
Går den och funkar normal ok, med lite vanliga enklare skavanker så är det ett mycket bra pris.

Säger det samma. Men får man inte pruta ner något från ett högt pris undrar man ju om det är någon begraven hund.
Har för mig att till sådana här BM-modeller är styrsnäckor inget som går att få som reservdelar. Är det där glappet sitter kanske man har lite jobb framför sig som beskrivits här:
http://www.maskinisten.net/viewtopic.php?t=20713 (http://www.maskinisten.net/viewtopic.php?t=20713)

Tekniskt är 400-modellen bra kompetent för de uppgifterna.
Titel: SV: Bm 400
Skrivet av: TW skrivet 07 jun-14 kl 22:02
En granne har en VolvoBM 400. En väldigt bra traktor för sin tid.

Motorn är en Perkins P3-154. Extremt driftsäker och slitstark. En av världens vanligaste traktormotorer med billiga reservdelar. Tillgången på övriga delar kan det löna sig att forska litet kring.

Samma motormodell fanns i Leyland 245 och Massey-Ferguson 135 och 148 och i Fordson Super Dexta.
Titel: SV: Bm 400
Skrivet av: magnusT skrivet 09 jun-14 kl 06:48
Jag köpte den och körde den sen hem, tog ca 1 timme.
Har även tagit en sväng med slåmaskin och det gick fint.
Tänkte nu byta olja på den, vad ska man ha för oljor?
Ska nog byta i motor, växellåda och hydraul. Ska även kolla nivån i styrväxel.
Titel: SV: Bm 400
Skrivet av: torbjorn skrivet 10 jun-14 kl 22:09
Om du ska byta oljor och göra en allmän service så glöm inte att titta till alla filter (motoroljefilter, bränslefilter, luftfilter, ev hydraulfilter) samtidigt. Läs på i instruktionsbok (bör gå att ladda ner från maskinisten.net om den inte följde med traktorn) om saken, det kan tänkas att luftfiltret är ett oljebadsfilter som ska rengöras regelbundet istället för att bytas, det kan också tänkas att motorn har en oljesil som ska rengöras i samband med oljebyte. Köp inte filter av okända piratmärken utan se till att få tag i filter från någon välkänd tillverkare (Mann, Knecht, Fram etc), det blir inte dyrare om man handlar på rätt ställe.

Beträffande oljor så är instruktionsboken en bra början när det gäller oljerekommendationer. Dock har det ju hänt en hel del på oljemarknaden sedan 60-talet.  I princip kan man säga att alla dagens motoroljor är mer än tillräckligt bra för en sådan motor, jag skulle nog föreslå att man håller sig till en billig 10W-30 mineralolja (t ex den som Biltema säljer i 10 l-dunkar). Se dock till att oljan är API-klassad även för dieselmotorer (det brukar stå t ex SG/CF , bokstäverna före snedstrecket talar om att den är godkänd för bensinmotorer och bokstäverna efter att den är godkänd för diesel).

I växellådan duger det säkert bra med en sån här "universal-traktorolja" som ska gå att använda till allt möjligt, de brukar dessutom vara billiga.

Hydrauliken ska troligen använda motorolja men det är bäst att kolla i instruktionsboken först.  I samband med oljebyte i den bör man också rengöra behållaren och eventuell sugsil för pumpen, och man bör studera hur hydraulsystemet är gjort för att få ut så mycket som möjligt av den gamla oljan. Ofta är det lämpligt att skjuta in alla hydraulcylindrar till ändläge före oljebyte, när man har bytt olja så lossar man returledningen från oljebehållaren och skarvar på en plastslang till en spilloljebalja. Starta sedan motorn och stäng av när det kommer ren olja ur returledningen, sätt tillbaks den och fyll till rätt nivå.