Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Raser => Ämnet startat av: norrgårdstupp skrivet 17 mar-07 kl 21:27

Titel: Brahma färger hur avlar man dem ??
Skrivet av: norrgårdstupp skrivet 17 mar-07 kl 21:27
Jag skulle vilja veta vilka färger som man ska korsa och inte korsa för att få fram rätt färger, jag har svart, björk, rapphöns, mörk och blå Brahma.
Jag skulle vara tacksam om det är några som vet!
Titel: SV: Brahma färger hur avlar man dem ??
Skrivet av: Dollar skrivet 18 mar-07 kl 09:50
Hej!

Här har du en länk till svaret på din  förfrågan.

Mvh Dollar

http://svenskabrahmakochinklubben.page.tl/Avel-Brahma.htm?PHPSESSID=1de70814e41869bf79a7257c819e4825 (http://svenskabrahmakochinklubben.page.tl/Avel-Brahma.htm?PHPSESSID=1de70814e41869bf79a7257c819e4825)
Titel: SV: Brahma färger hur avlar man dem ??
Skrivet av: Ice skrivet 08 mar-08 kl 19:29
Jag har en grupp Brahmor. Två tuppar, en ljus colombia och en ljus blå colombia, av hönor har jag fyra ljusa colombia och en gul colombia, två rapphönstecknade, två blå rapphönstecknade och en höna som är blå (jag säger färgnamnen fel men ni fattar vad jag menar). En brokig blandning alltså. Jag har ju hönsen helt frigående och sprättande nu men jag undrar om jag kan dela upp dem för att få iaf colombiadelen färgren. Kan jag ta med den gula colombiahönan? Kan jag använda vilken jag vill av tupparna...Dvs räknas det som färgrent även om jag använder den ljus blå colombiatuppen till de ljusa colomibahönorna? Blir det konstiga färger på kycklingarna om jag har alla tillsammans? Om jag kan använda båda tupparna till colombiahönorna så behöver jag ju bara skilja av dem vid värpning om jag tex vill sälja avelsägg!
Titel: SV: Brahma färger hur avlar man dem ??
Skrivet av: sonja på slätten skrivet 08 mar-08 kl 19:53
Du kan  avla alla dina colombior ihop. Du får färgrena hönor. En del tuppar blir färgkorsningar, men dem är det ju bara att äta.
Titel: SV: Brahma färger hur avlar man dem ??
Skrivet av: LM skrivet 09 mar-08 kl 11:19
På denna sida kan du läsa om hur man kan avla på de olika (brahma) färgerna.
(Klicka på Avel Brahma.)
http://svenskabrahmakochinklubben.page.tl/Avel-Brahma.htm (http://svenskabrahmakochinklubben.page.tl/Avel-Brahma.htm)