Alternativ.nu

Djur => Grisar => Ämnet startat av: OliviaJohanna skrivet 27 maj-14 kl 12:12

Titel: Grisar och lukt-hur nära huset ska de bo?!
Skrivet av: OliviaJohanna skrivet 27 maj-14 kl 12:12
Hej,

ska få hem mina tre Linderödsvin om några veckor.. Och blev fundersam över om min planering över vart de ska ha sin hage och sitt hydda. När man säger att man ska ha grisar till folk har jag fått många kommentarer om att de luktar (iofs från stadsbors-kompisar ;) ). Jag som inte har något emot djurlukt har viftat det åt sidan och tänkt ha dem hyfsat nära vårt hus kanske 15-25 meter.. Iallafall första hagen, eftersom jag vill att de ska böka upp till trädgårdsland åt mig ;).

Men igår hämtade min mor två grisar till hushållet över sommaren och jag hjälpte till och lasta av dem. Nu var det här vanliga "industri-grisar" av Piggham typ som aldrig sett annat än en stor grislada och förmodligen inte ens varit ute i friska luften. Men jag blev väldigt förvånad över vad starkt de luktade.. Var det bara för att de var så inpyrda av grislukt från stället de kom från. Eller är det att förvänta sig att det luktar ganska mycket??..

Hur långt från huset har ni era grisar? Är ju inte världens trevligaste att sitta på uteplatsen och grilla i världens grislukt så det vill man ju undvika om det går..

Senare i höst har jag tänkt ha dem i en annan hage i skogen, då kommer de ju en lång bit bort från huset men då istället funderar jag på om de känner sig isolerade som bor lite mer i "skymundan".. Givetvis kommer jag ju gå till dem flera gånger per dag, men de kommer ju inte kunna socialisera sig med oss lika mycket som om de bor "mitt i smeten" på vår gård om man säger så. Hur ska man tänka för att ge sina grisar (och sig själv) den bästa boende-situationen..

Tips mottages tacksamt, måste göra både hagen och hyddan färdig i helgen så det brinner lite i knutarna. :) Har gått och grunnar på det här ett bra tag nu, det är därför jag väntat med att börja bygga till sista stund ;)
Titel: SV: Grisar och lukt-hur nära huset ska de bo?!
Skrivet av: Forsnäs Hemman skrivet 27 maj-14 kl 14:22
Vi hade två Linderödare förra sommaren. Dom bodde ungefär 20m från huset (när hagen var som närmast) och vi kände aldrig något.
http://forsnashemman.blogspot.se/p/linderodsvin.html (http://forsnashemman.blogspot.se/p/linderodsvin.html)

När man gick till hagen så kände man lukt ca 5 m från "bajshörnan". Grisar är ju väldigt renliga och bajsar bara i en liten avdelning av hagen.
Själva djuren luktar också, väldigt speciellt. Mjukt och gosigt, lite mysk med nötter och hö. Blev nästan lite beroende av att krama dom och lukta bakom öronen. =)
Titel: SV: Grisar och lukt-hur nära huset ska de bo?!
Skrivet av: Själv är bäste dräng skrivet 27 maj-14 kl 14:27
Grisarna luktar inte så det stör, men det hörnet av hagen som de tar till toalett gör det. Jag har aldrig provat att styra dem, men det borde gå att få dem att skita längst bort i sin hage om du passar dem de första dagarna. Grisar är rätt smarta.

Ett annat tips är att sätta deras koja rätt nära där du är, med öppningen åt ditt håll, för det är kul och sociala djur. Perfekt om man ser dem från sin fikaplats.
Titel: SV: Grisar och lukt-hur nära huset ska de bo?!
Skrivet av: OliviaJohanna skrivet 27 maj-14 kl 14:55
Åh så bra! Då funkar det med boendet för dem som jag tänkt och mätt ut på gården. Har satt upp snabbstolp för att mäta ut där jag ska börja bygga i helgen. Jag tänkte ha deras koja med öppning mot vår altan, då kan jag titta på dem när man sitter där och så är de ju sällskap när jag grejar i trädgårdslandet som ligger precis bredvid deras kommande hage.. Perfekt!

Det måste varit att de här "industri" grisarna som min mamma köpte varit inpyrda i gris stall-lukt som gjorde att de var lite stinkiga.. För jag själv luktade jättemycket gris efter att ha brottats med dem för att få  in dem i hagen från transporten. De var helt människo-skygga stackarna och tyckte det hela var väldigt läskigt, tror inte ens de sett gräs för de såg väldigt konfunderade ut i början. Man får vara glad att de fått en ny tillvaro i det fria med massa uttrymme för att böka i mammas trädgård..
Titel: SV: Grisar och lukt-hur nära huset ska de bo?!
Skrivet av: swennis skrivet 30 maj-14 kl 10:46
Hur stor hage måste två grisar ha över en sommar?
Titel: SV: Grisar och lukt-hur nära huset ska de bo?!
Skrivet av: Själv är bäste dräng skrivet 30 maj-14 kl 11:00
Det beror mest på hur mycket du vill ha uppbökat. Och visst har de roligare i en stor hage, så ett par hundra m2 som minimum, gärna med en lerpöl, så blir det nog bra.
Titel: SV: Grisar och lukt-hur nära huset ska de bo?!
Skrivet av: Kristofer skrivet 09 jun-14 kl 22:55
Det luktar knappast alls om en hage med linderödssvin som går ute. Undantaget är om det är riktigt blött och de har det riktigt trångt i hagen. Grisarna själva luktar jättegott. Efter att ha tänkt efter länge så kom jag på att det är rotselleri de luktar som.