Alternativ.nu
Odling => Inomhusodling => Ämnet startat av: wherever skrivet 23 maj-14 kl 19:12
-
hej. jag köpte tomatplantor som jag ska ställa över en stora krukor med massa jord, vilket jord ska jag använda? vill att dom ska bli ekologiska
-
Jag köpte Hasselfors e-jord till mina tomater. De växer något enormt...
http://www.hasselforsgarden.se/produkter/konsument/tradgardsjord/e-jord (http://www.hasselforsgarden.se/produkter/konsument/tradgardsjord/e-jord)
-
Har du dem vid ett fönster eller använder du växtbelysning? Jag är nyfiken på att odla i en hörna. :)
-
Hej hej.
Har precis kommit med på sidan men har en liten tomat planta som börjar gro till sig, köpte fröna på tradera och två plantor kom upp men en råkade jag sparka till i fyllan så nu har man en kvar men den frodas och de första blommorna har kommit fram och ser fram emot att se något på de.
Men jag läste på en annan tråd om att trimma de eller stympa vad man nu kallar det totalt newbie på att odla, eller ska jag bara låta den växa i godan ro?
P.S har även lyckats fått upp en avokado som har spruckit upp och har blivit över flyttad till den andra krukan som blev omkull vält :)
-
Se till att välja en jord som är godkänd för KRAV-odling.
Jag har också odlat ganska mkt tomater inomhus på den tiden jag bodde i lägenhet. Det gick faktiskt väldigt bra. Men plantorna blir stora och kräver mycket ljus förstås!