Alternativ.nu

Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: Uffe skrivet 16 mar-07 kl 08:43

Titel: Ladugård
Skrivet av: Uffe skrivet 16 mar-07 kl 08:43
Jag tänker rätta till och bygga till en ladugård 9 x 4 meter så att den blir 9 x 6 meter. Ladugården står i en backe så jag behöver byta ut en stolpe minst och syllar på tre sidor. Vad är enklast?

Alt 1 plocka ner alltihopa och göra en riktig grund av sten (stockar ligger idag i jordytan på baksidan) och byta det som bytas bör.

Alt 2 palla upp byta det jag vet är trasigt och ställa tillbaka det.

Ladugården har sjunkit på mitten för att den ena stolpen är murken och har gått ner i backen med 20 - 30 cm.
Tacksam för svar.
Ulf  
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: trädman skrivet 17 mar-07 kl 00:22
Svårt att svara på utifrån infon. Men det går ju alltid att spekulera lite.

Jag antar att stockarna ursprungligen inte legat på marken utan att det finns ngt slags stenar el liknade under, men att de har sjunkit eller, kanske vanligare, att marken utanför höjtsig under årens lopp. Att byta stockar och lägga tillbaka dem direkt på marken är inte en så långsiktig lösning, utan på något sätt behöver de bli kvitt jorden.

Att plocka ner huset helt och sedan plocka upp det igen hoppas jag du slipper. Gamla hus är förvånansvärt sega och det brukar gå att lyfta, rikta och justera en hel del med domkrafter, spännband spett och handkraft.

Om din tillbyggnad innebär att du ska ta bort ytterväggen, växla av den bärande konstruktionen etc för att få ett bredare hus kanske det är enklare och bättre att bygga till en ny del eller ett ett nytt hus med rätt mått. Att bygga om hus blir tyvärr ofta både dyrare och sämre än att bygga nytt, om det finns speciella krav som gör ombyggnaden bökig. Att exempelvis bygga om gamla båsladugårdar för att hålla köttdjur i löstdrift i tror jag ofta blir dyrare ön att bygga ett enkelt oisolerat "vindskydd"
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Ica skrivet 27 mar-07 kl 14:28
Hej på er!

Vi planerar att renovera vår halvstora ladugård. Utan att gå allt för mycket in på detalj så innehåller den ett stall med två boxar i ena halvan av nedre våningen och på övre halvan finns en inredd liten extrabostad. Övriga ytor i ladugården är inte inredda.

Anledningen till renoveringen är att taket har satt sig något på baksidan (svankar på ett ställe) och att bakre väggen lutar inåt.
Ladugården är antagligen byggd på 20-30-talet.

Tanken är att vi ska sätta in extra takstolar, lyfta upp ladugården och gjuta under väggen där det har sjunkit samt gjuta resten av nedervåningen som enbart står av sand nu. Dessutom finns funderingar på att byta tak (har eternitplattor nu, dom är iofs hela, men...).

Finns det någon anna här som har renoverat sin gamla ladugård? Har ni några tips? Något man ska tänka extra på? Vad kom ni på för smarta lösningar och vad gick mindre bra?

Han som besiktigade ladugården när vi köpte gården sa att man ABSOLUT inte ska böjja tillbaka tak/väggar som har vikit sig eftersom man då knäcker träet. Vad anser ni?

Tacksam för alla smarta svar. :)
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: javill skrivet 28 mar-07 kl 13:18

Han som besiktigade ladugården när vi köpte gården sa att man ABSOLUT inte ska böjja tillbaka tak/väggar som har vikit sig eftersom man då knäcker träet. Vad anser ni?


Han har en poäng där. En bjälke som böjt sig efter många år ska man inte tvinga till att bli rak igen. Den kan då knäckas. Men, sen beror det lite på var det är skevt och vad det är för konstruktion. Våra lador är delvis i skiftesverk och det som är snett på den är ju ofta infästningarna som gått sönder eller kommit ur läge. Då kan man ju plocka isär allt ihop laga och sätta ihop igen för att få det lite rakare om man vill det. Men, det skulle inte gå att bara knuffa en vägg rak för då är nog risken större att man har sönder ännu mer eller gör saken värre.

Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Ica skrivet 29 mar-07 kl 10:14
Fasen också! Det lät ju inte så bra.

I en grannby finns en man som har renoverat många ladugårdar och dom brukar tydligen använda domkrafter och lyfta tillbaka ladugårdarna i ursprungsläget. Men dom har dom bara lyft lite åt gången och försiktigt.

En kompis höll på med ladugårdslyft i nästan två år.

Är det någon som har förslag på vad för material man ska ha på taket? Är det att tänka på takpapp?
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: javill skrivet 29 mar-07 kl 12:12
Fasen också! Det lät ju inte så bra.

I en grannby finns en man som har renoverat många ladugårdar och dom brukar tydligen använda domkrafter och lyfta tillbaka ladugårdarna i ursprungsläget. Men dom har dom bara lyft lite åt gången och försiktigt.

En kompis höll på med ladugårdslyft i nästan två år.

Är det någon som har förslag på vad för material man ska ha på taket? Är det att tänka på takpapp?

Fast det går ju säkert att lyfta tillbaka en ladugård i ursprungsläge ja, hyfsat i alla fall. Bara man vet vad man håller på med. Ett lyft på två år tyder ju på att man har lite koll. Jag tror att det man hört om bjälkar som knäckts är när man använder domkraft och tvingar upp en bjälke 30 cm inom en timme eller så. Vi har själva använt domkraft för att höja ena hörnet av fårhuset. Det hade satt sig pga för dålig avrinning. Det var både grund, golv, väggar och tak som hade satt sig. Så snickarna som gjorde det höjde tak och väggar till ursprungsläge och gjöt en nytt golv och ny grund. Nu är det jättefint, det enda är att dörren in är sned eftersom den tydligen sattes upp snett när huset var snett.  ::) Någon gång ska jag göra i ordning den. Hade tänkt dela den så att man kan ha överdelen stängd och underdelen öppen så att fåren kan gå in och ut som de vill.

Tillägg, glömde ju taket. Takpapp tycker jag är lite beroende på hur stort taket är. Enklare med papp på mindre byggnader kanske eftersom det kräver lite underhåll. Jag hade nog lagt plåttak. Hyfsat enkelt, hyfsat pris och hyfsat underhållsfritt. Om det är en äldre miljö så passar kanske den äldre pannplåten bra?
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Sågaren skrivet 01 apr-07 kl 12:05
det beror väl på om det är timmer så plocka ner. om det är resvirke så rätta till ladugården istället.
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Ulric Eriksson skrivet 01 apr-07 kl 22:25
Beträffande takmaterial. Vi har ett otal gamla uthus med papp-, tegel- och plåttak. Gissa vilka som är hela efter decennier utan underhåll?
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Ica skrivet 02 apr-07 kl 11:01
Nej, jag kan inte gissa vilka som är hela ???

Nu har vi ett sånt där giftigt tak... vad heter det... inte teflon... Hm, jäklar! Nåja, såna där plattor man kan ha på väggen också. Det är ju gammalt och behöver definitivt bytas. Men vad jag skulle vilja är att ha ett TYST tak (att det inte smattrar när det regnar) och ett tak som stämmer överens med årtalet för byggandet, 20-tal.
Vad är pannplåt, hur ser det ut och var finns det att köpa?
Dessutom vore det skönt att slippa behöva montera rasskydd över hela taket.
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: eka skrivet 02 apr-07 kl 12:14
Eternit. Det är en typ av aspets.
Är ofarligt där det ligger men bör hanteras varsamt så det inte går sönder vid demontering.
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: javill skrivet 02 apr-07 kl 21:59
Nej, jag kan inte gissa vilka som är hela ???

Nu har vi ett sånt där giftigt tak... vad heter det... inte teflon... Hm, jäklar! Nåja, såna där plattor man kan ha på väggen också. Det är ju gammalt och behöver definitivt bytas. Men vad jag skulle vilja är att ha ett TYST tak (att det inte smattrar när det regnar) och ett tak som stämmer överens med årtalet för byggandet, 20-tal.
Vad är pannplåt, hur ser det ut och var finns det att köpa?
Dessutom vore det skönt att slippa behöva montera rasskydd över hela taket.

Är eternittaket helt? I så fall skulle jag låta det ligga. Om det bara är lite trasigt kanske det går att laga? Vi har korrugerad eternit på vår ena lada (orginal från tjugotalet någongång)  och det är ett mycket bra tak.
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: eka skrivet 02 apr-07 kl 22:18
Håller med. Ett helt eternittak är mycket långtidsbeständigt.
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Ulric Eriksson skrivet 02 apr-07 kl 23:02
Nej, jag kan inte gissa vilka som är hela ???

Alla plåttak är antingen hela eller åtminstone såpass hela att underliggande konstruktion inte är förstörd. De är inte snygga, det är lappverk av diverse olika profiler och färger, men de fyller sin funktion.

Alla andra tak är i mycket dåligt skick. Tegeltak är det snyggaste som finns tycker jag, men får någon panna ligga på sniskan ett antal år blir det en otrolig förödelse under.
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Ica skrivet 04 apr-07 kl 14:30
Snickarn i gårn brevid har också eternittak på sina byggnader. Men det är väl som han säger att dom håller ju inte i all evighet. Och om eterniten då har legat där sedan 20-talet så är det ju frågan om vi inte ska byta ut det... Fast JAG vill inte! Tycker det är ett tyst och, faktiskt, snyggt tak som har fått en fin patina med åren.

Det smäller så i plåttak när det regnar / haglar också har man det där med snöraset.

Har tyvärr inte varit uppe på taket ännu och tittat hurvida plattorna är hela eller inte, men jag kan avslöja att det sticker upp MÄNGDER med spik från plattorna. Är rädd att plattorna går sönder om jag går upp dit. Dessutom sägs det att dom är väldigt sköra, enligt "dom som vet".
Titel: På tal om eternit-tak
Skrivet av: Radar skrivet 18 apr-07 kl 19:39
 så har jag det här hemma på ladugården. Jag funderar på om man kan ta till vara regnvattnet därifrån. Alltså att använda i öl-och vinbryggning. Kan det räcka att använda ett kolfilter för att rensa bort eventuella partiklar från taket? Eller kan andra gifter gå igenom?
Anledningen till detta är att brunnen kanske inte klarar att förse oss genom hela vintern. Det går åt mycket vatten till rengörning av jäskärl och flaskor m.m.
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Vitis skrivet 18 apr-07 kl 21:57
Eternit är inte giftigt. Eternit innehåller asbest, ett fiberliknande mineral som skadar lungorna vid inandning av dammet. Kan ge upphov till cancer m.m.

Läste en artikel för några år sen som handlade just om uppsamling av dricksvatten från eternittak (studien var gjord i USA) och man hade kommit fram till att det fanns en viss, knappt mätbar, risk för förhöjd cancerfrekvens hos de som hade allt sitt dricksvatten via eternittaket. Resultaten var inte entydiga.

Många svenska städer har vattenledningar gjorda av eternit, dom byts ut efterhand som det finns pengar och resurser men "larmrapporterna" har uteblivit och ingen har kunnat påvisa att folk blivit sjuka av det. Det har varit lite debatt om det men ingen större oro.

Det är nog större risk att alkoholen tar kål på dig än eterniten ... men det är smällar man får ta !  ;D

Däremot kommer du att få i dig massa fågelskit och luftföroreningar m.m. om du dricker vatten från taket men det kanske är ok.

Tillägg :

Ser nu när jag läser ordentligt att du skulle använda vattnet till disk och sköljning av din bryggutrustning och inte dricka det. Det lär nog vara ofarligt men gör sista sköljningen med "rent" vatten om du vill minska mängden bakterier på prylarna.
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Radar skrivet 18 apr-07 kl 22:10


Det är nog större risk att alkoholen tar kål på dig än eterniten ... men det är smällar man får ta !  ;D

Däremot kommer du att få i dig massa fågelskit och luftföroreningar m.m. om du dricker vatten från taket men det kanske är ok.

Tillägg :

Ser nu när jag läser ordentligt att du skulle använda vattnet till disk och sköljning av din bryggutrustning och inte dricka det. Det lär nog vara ofarligt men gör sista sköljningen med "rent" vatten om du vill minska mängden bakterier på prylarna.

Alkoholens verkningar är som sagt smällar man får ta. Men skulle ett filter med aktivt kol göra att vattnet skulle kunna användas att brygga på? Man måste kanske koka vattnet också.
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Skytten skrivet 18 apr-07 kl 23:19
Räcker inte brunnen till, då har du en stor kokare. det går väl att samla in regnvatten genom att spänna en pressening så att det går att samla upp vattnet och då den tid det regnar mycket.
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Radar skrivet 18 apr-07 kl 23:45
Räcker inte brunnen till, då har du en stor kokare. det går väl att samla in regnvatten genom att spänna en pressening så att det går att samla upp vattnet och då den tid det regnar mycket.

På vårkanten brukar brunnen kunna sina även om man endast använder vatten till hushållet och hygien.

Under den årstid  som nederbörden faller i våt form tänkte jag med hjälp av en hängränna uppe vid taket, via ett stuprör till en tunna som sitter en bit upp från marken ta tillvara detta regnvatten. Tunnan är vidare försedd med ett lock med urfasning för stupröret och en kran för att enkelt kunna använda detta vatten till bevattning av trädgården och bryggeriverksamheten. Någon kokare har inte varit på tal annat än för att koka vatten för att döda bakterier.
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Ica skrivet 20 apr-07 kl 09:20
Tack för råden om taket. Vi ska upp på taket i helgen för att se över det. Om vi har tur kan vi behålla det, till min stora glädje i sådana fall.

En annan "renovera ladugård"-fråga:
Ena hälften av nedre våningen består av sandgolv. Där tänkte vi gjuta ett golv, som är lite mer användbart tex när sadelkammare ska byggas, och dessutom en "kant" som ska gjutas in under de stolpar som håller upp hela bygget så att det inte rör sig ännu mer.

Vi bor i södra norrland och tjälen är en naturens kraft som flyttar det mesta.

Hur tjock skulle ni göra själva sulan? Hur mycket isolering skulle ni lägga under och vilka material skulle ni använda?
Hur tjock tror ni att "kanten" måste vara för att hålla upp ladugården?
Titel: Re:Ladugård
Skrivet av: Ica skrivet 20 jun-07 kl 08:45
Ingen som har en aning? Finns det någon form av byggnadsregel/standard för detta?