Alternativ.nu
Djur => Kor => Ämnet startat av: tantgroen skrivet 01 mar-14 kl 10:17
-
En av våra kor (köttras) ligger onormalt mycket och har svårt att resa sig. Äter och dricker ( litet mindre än vanligt) verkar orolig och sparkar sig på magen med bakbenet.
Skulle tro att hon ska kalva inom ett par veckor. Blir hon sämre får veterinären komma, men jag undrar om nån har en ide vad det kan vara för fel. Hon har inte feber och juvret ser normalt ut.
Kan det vara vasst? Matsmältningsstörningar?
-
-Kor som har fått vasst i magen brukar oftast stå och kuta med ryggen, men eftersom hon sparkar mot magen så har hon säkert ont i den. Men kanske längre bak än då dom fått i sig vasst, eller vad vet jag. Men jag vet inte, jag är inte bonde.
-
Jag som läst Naturbrukslinjen och jobbat lite på gårdar tycker det låter som det skulle kunna vara två olika saker:
1 Tidiga symtom på kalvningsförlamning. Det kan komma innan, under eller efter kalvning och brukar visa sig som du beskriver precis i början och sen bara bli värre. Så ut med en veterinär i så fall!
2 Kalven ligger illa inne i magen eller i värsta fall livmoderomvridning. Inte för att jag vill skräma dig.
Kon kan titta och sparka mot magen när kalven vänder sig rätt flera dagar innan kalvning (om det bara är en vecka kvar som du skrev). Min egen ko låg och idisslade och sparkade och tittade på magen många dagar innan kalvningen. Jag trodde hon skulle kalva flera nätter för det liknade verkar så kraftigt kämpa hon och sparka. Men sen ett tag senare stod hon och åt eller drack som om inget hänt. Själva kalvningen blev enda natten jag inte var där och kolla henne, så tidigt på morgonen när jag kom var kalven på väg ut och jag fick hjälpa till lite det sista.
Men äter och dricker hon väldigt dåligt tycker jag det måste vara något fel. Är hon väldigt fet kan hon försöka banta sig själv och äta mindre innan kalvning. Annars måste kalvningen vara nära om hon minskar utan sjuklig anledning.
Hoppas det löser sig för dig! :)