Alternativ.nu

Odling => Frukt & bär => Ämnet startat av: Brånängen skrivet 16 feb-14 kl 13:46

Titel: Renorvera gamla plommonträd, buskar
Skrivet av: Brånängen skrivet 16 feb-14 kl 13:46
Har här på gården några gamla plommonträd samt plommonsly. Plommonträdets grenar ser ut som ett "ormbo" av grenar (rundformat)på varje grövre gren. Har under våra snart 13 år här sett plommon på det någon gång. En av buskarna bar också plommon sommaren 2012. Blev faktiskt en liten skörd. Sorten är gul (namn?). Går det att renovera eller något annat så de kommer igång och ger plommon igen? Om, hur går vi till väga?
Titel: SV: Renorvera gamla plommonträd, buskar
Skrivet av: Ett svart får skrivet 17 feb-14 kl 20:01
Att trädet ser ut som det gör beror antagligen på felaktig beskärning. Prunus svarar inte speciellt bra på beskärning, det är inte alls som äpple. Det du kan göra är att ta bort en del av de där småskotten men inte för många på en gång, hellre lite varje år i 3-4 år. Det görs med fördel i juli-augusti och undvik att kapa grova grenar.

Blommar trädet? Att veta det är viktigt för att reda ut varför det inte blir någon frukt.
Titel: SV: Renorvera gamla plommonträd, buskar
Skrivet av: MissT skrivet 17 feb-14 kl 20:38
Kanske är det allmänt gulplommon du har. Den behöver en annan plommonsort för att pollineras och ge frukt. Kanske har någon granne en lämplig sort men det är för långt ifrån där du bor, så då är det sällan du får några plommon. Fråga på plantskolan vilken sort som passar.
Titel: SV: Renorvera gamla plommonträd, buskar
Skrivet av: Ett svart får skrivet 17 feb-14 kl 20:48
Ja, blommar det men blir ändå ingen frukt är sannolikt utebliven pollinering
Titel: SV: Renorvera gamla plommonträd, buskar
Skrivet av: MissT skrivet 17 feb-14 kl 21:21
Vi hade allmän gulplommon när jag var barn och så hade vi en sort som heter Reine claude. Det blev mycket plommon av båda sorterna. Reine claude är ett mycket gott plommon, men det tar många år innan det blommar, så vill du ha plommon snabbt så är det bättre med någon annan sort.
Titel: SV: Renorvera gamla plommonträd, buskar
Skrivet av: Brånängen skrivet 02 mar-14 kl 16:25
Tack alla för svar. De står lite i skymundan så jag har faktiskt aldrig tänkt på om de blommar. Ska vara på allert nu i vår.  Kanske de behöver ett annat träd att "flirta" med för att kunna bjuda oss på plommon. Återstår att se.